Międzynarodowe święto – Park(Ing) Day

 

Park(Ing) Day, czyli dzień, w którym miejsce parkingowe może zamienić się dosłownie we wszystko, w 2021 roku przypada 17 września. Inicjatorami wydarzenia byli artyści i dizajnerzy z San Francisco. Pierwszy taki dzień obchodzony był w 2005 roku i od tego czasu odbywa się co roku w każdy trzeci piątek września.

Ideą Park(Ing) Day jest troska o zrównoważona mobilność w miastach, a także wpływ na zrównoważony kształt polityki miejskiej. Obchody święta nie maja jednoznacznej formy. W zasadzie jest to happening, którego kształt zależny jest od infrastruktury i organizujących go osób. Park(Ing) Day polega na zagospodarowaniu w tym dniu miejsc parkingowych na przestrzeń dla ludzi. Miejsce parkingowe może przekształcić się w małą kawiarnię, warsztat rękodzielniczy, parkową ławeczkę czy najzwyczajniej w miły piknik.

Historia Park(Ing) Day nie jest długa. Tradycja trwa zaledwie od 15 lat, a zapoczątkowana została w San Francisco. Jednym z jej inicjatorów jest John Bell, który w 2005 roku powrócił do San Francisco z projektu na pustyni w Nowym Meksyku. Bell i jego współpracownicy urbanistyczni, Blaine Merker i Matthew Passmore, pragnęli bardziej miejskiego projektu. Zainspirowała ich twórczość artysty konceptualnego Gordona Matty Clarka, który stworzył instalacje na maleńkich parcelach Nowego Jorku o nieregularnych kształtach, które istniały z powodu błędów geodezyjnych.

Pomysł Bela i jego współpracowników miał na celu ożywienie smutnych, pełnych budynków ulic. Kiedy pomysłodawcy Park(Ing) Day szukali odpowiedniego miejsca na swój projekt, to właśnie miejsca parkingowe pojawiły się jako niedoceniany rodzaj użytkowania terenu w tętniącym życiem mieście. Ich zaleta były także niskie koszty wynajmu.

Tak niewielką przestrzeń, która na co dzień jest tylko miejscem do zaparkowania auta, Bell i współpracownicy przekształcili w mini park. Wytoczyli żywą trawę, ustawili ławkę oraz drzewko w donicy. Po skończeniu dzieła przeszli na druga stronę ulicy, by obserwować reakcje ludzi na ich projekt.

Miejsce stało się elementem krajobrazu, który szybko został dostrzeżony. Najpierw jakiś mężczyzna przysiadł tam, by zjeść swój lunch. Potem dosiadł się kolejny i zaczęli rozmawiać. Tak powstało miejsce do interakcji społecznej.

Pomysł Park(Ing) Day szybko zyskał sprzymierzeńców i rozprzestrzenił się na całym świecie.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura / now / 7.09.2021