Pamuk gwiazdą festiwalu

 

III Międzynarodowy Festiwal Literatury „Apostrof” już w maju. Impreza ma trwać siedem dni i odbędzie się w siedmiu polskich miastach. Gościem specjalnym tegorocznego MFL będzie turecki noblista Orhan Pamuk.

Międzynarodowy Festiwal Literatury „Apostrof” to spotkania i dyskusje poświęcone najważniejszym i najnowszym książkom oraz ich autorom. W ubiegłym roku w imprezie uczestniczyło prawie tysiąc zainteresowanych osób. W III Międzynarodowym Festiwalu Literatury „Apostrof”, oprócz noblisty Orhana Pamuka, wezmą udział zagraniczni pisarze tacy jak Nathan Hill, Peter V. Brett, Graham Masterton i Sofi Oksanen oraz polscy autorzy: Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Mariusz Czubaj, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Andrzej Franaszek, Jacek Hugo-Bader, Magdalena Grzebałkowska, Katarzyna Nosowska, Olga Tokarczuk oraz Jakub Żulczyk. W Warszawie pasjonaci literatury spotkają się w Teatrze Powszechnym. Poza stolicą, „Apostrof” zagości także Empikach w Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu i Szczecinie.

Gwiazdą III MFL ma być Orhan Pamuk, który jako pierwszy Turek w historii, został wyróżniony, w 2006 roku, Nagrodą Nobla, przez Akademię Szwedzką.

Jego książki zostały przetłumaczone na sześćdziesiąt języków. Na świecie cieszą się one popularnością, ale w ojczyźnie pisarza przyjmowane są dosyć chłodno. Dzieje się, albowiem Pamuk odnosi się sceptycznie do muzułmańskiego fundamentalizmu. Najbardziej cenionymi dziełami tureckiego noblisty są: „Śnieg”, „Stambuł”, „Dziwna myśl w mojej głowie”, „Nazywam się Czerwień”. Najnowsza powieść twórcy – „Rudowłosa” miała swoją premierę w Polsce w 2017 roku.

Festiwalowymi atrakcjami będą książkowe premiery.

W tym roku zadowoleni będą zwłaszcza fani polskiej królowej kryminałów.

„Czerwony Pająk” Katarzyny Bondy to najbardziej wyczekiwana część bestsellerowego cyklu „Cztery żywioły Saszy Załuskiej” – stanowi finał historii ze słynną profilerką w roli głównej. W premierowym gronie znajdzie się także „poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą i często jedyną namiastką wolności” (za: Empik), czyli książka „Komeda. Osobiste życie jazzu” Magdaleny Grzebałkowskiej, autorki biografii Beksińskich. „Ulga” to z kolei najnowsze dzieło ubiegłorocznej laureatki Paszportu Polityki – Natalii Fiedorczuk-Cieślak. Opowiada o ważnym, acz często bagatelizowanym temacie przemocy domowej.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna /AMI/, 04.04.2018

Fot. By David Shankbone – Orhan Pamuk discusses his new book about love, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13151115