ONE

 

ONE to tytuł wystawy malarstwa i grafiki trzech wyjątkowych kobiet: Karoliny Dadury, Elżbiety Gibulskiej oraz Alicji Szkil. Wernisaż odbędzie się 16 września 2020 roku o godzinie 18:00 w warszawskiej Galerii Delfiny. Kuratorem wystawy jest Krzysztof Koniczek.

Na wystawie zbiorowej ONE zaprezentowane zostaną obrazy i grafiki trzech różnych osobowości. Każda z artystek ma własne spojrzenie na świat, własne doświadczenia i doznania. Według kuratora wystawy, Krzysztofa Koniczka, wszystkie trzy kobiety mają jednak kilka wspólnych cech.

“ONE – mają wiele wspólnych cech z których najważniejszą jest wrażliwość… Wrażliwość często przekazywana aż do bólu psychofizycznego (Dadura), wrażliwość na formę, strukturę (Gibulska), oraz wrażliwość na barwę, na moment, na… tchnienie (Szkil).” –mówi kurator wystawy Krzysztof Koniczek– „Są to autorki wyraziste w swoim działaniu, pewne tego co robią, chociaż jak wynika z prac mają też mnóstwo wątpliwości. Ale na tym też polega twórczość. Ta ciągła nieustająca walka w poszukiwaniu prawdy, w dążeniu do tak zwanego Absolutu…”

Jak zauważa Krzysztof Koniczek, każda z artystek jest inna. Karolinę Dadurę nazywa swoistym poligonem ludzkich doświadczeń. W jej obrazach kryzys tożsamości przeplata się z dramatem ludzkiej egzystencji, a ciało poddawane jest ciągłym doświadczeniom. Motywami przepłacającymi się w jej pracach są ból, determinacja, szał uniesień oraz samotność. Mimo tych dekadenckich motywów, w obrazach Karoliny Dadury widać pragnienie bycia dobrym.

„Obrazy poprzez swoją kolorystykę (czernie, szarości, biele) nie pokażą nigdy prawdziwej istoty problemu, aczkolwiek przez swoją ekspresję dają na prawdę dużo do myślenia i stanowią bazę do przemyśleń na temat naszego bytowania na ziemi. Obrazy nie pozwalają przejść obok nich obojętnie i już ten fakt stanowi o mądrości i dużym problemie drzemiącym w nich. I chyba o to najbardziej chodzi twórczyni tych prac. Nie ma w nich kokieterii, jest natomiast jasny przekaz o naszym kruchym życiu – ZATRZYMAJ SIĘ I POMYŚL…” – mówi o Karolinie Dadurze Krzysztof Koniczek, kurator wystawy ONE.

Prace Elżbiety Gibulskiej to kompozycja skrywająca wrażliwość i kobiecą ciekawość. Poza kompozycją, również struktura, światło, cienie, zachwiana geometria oraz lapidarność stanowią pozorne cechy jej prac.  Cechy, które stanowią jedynie zaproszenie do zwiedzania innych pokładów naszej świadomości.

„Młody wiek autorki pozwala mieć nadzieję, że dowiemy się jeszcze sporo. Prace te działając na wrażliwego odbiorcę sprawiają wrażenie kurtyny, za którą rozgrywa się kolejny akt naszej sztuki – ŻYCIE…” – opisuje Krzysztof Koniczek.

Alicja Szkil w swoich pracach inspiruje się naturą. Charakteryzują się one intensywnością kolorów.

„Obserwacja i ciekawość otaczającej rzeczywistości, to klucz do otwarcia świata z jego tajemnicami i dylematami. Emocjonalność, wewnętrzne rozedrganie, dziecięca ciekawość, to cechy gwarantujące prawdziwość i szczerość przekazu artystki.” – mówi o pracach Alicji Szkil kurator Krzysztof Koniczek- „Oko – jeden z motywów, jest źródłem wielu bardzo zjawiskowych prac. Jeżeli uznajemy, że oko, to zwierciadło duszy, to obrazy Alicji to rajski ogród, z którego należy czerpać garściami. Refleksy światła, niebo, woda, ogień, to wszystko składa się na malarstwo Alicji. Kolor i jego natężenie stanowią o ilości emocji i zaangażowania, które powinno udzielić się odbiorcy. Nastroje panujące na obrazach nadają naszemu życiu szczególny smak. Zaczynamy chcieć uczestniczyć w tym zjawisku, które ma nazwę – NATURA…” dodaje Krzysztof Koniczek.

Połączenie na jednej wystawie prac trzech tak różnych artystek pozwoli na wielowątkowe spojrzenie na świat. Według Krzysztofa Koniczka pozwoli to na znalezienie rozwiązania wielu problemów, a także zmianę stosunku do otaczającej rzeczywistości. Wystawa stanowi mocny przekaz i nie pozostawia widzów obojętnymi.

Wernisaż wystawy ONE odbędzie się w środę, 16 września 2020 roku o godzinie 18:00, w Galerii Delfiny na warszawskim Powiślu, przy ul. Smulikowskiego 10/2.

Karolina Dadura- urodziła się w 1989 roku w Ełku. Obecnie mieszka i tworzy w Białymstoku. Jej prace eksponowane były na wielu wystawach zbiorowych w Niezależnej Galerii Sztuki Marchand. Brała udział w pierwszej wystawie przedaukcyjnej organizowanej przez Podlaski Dom Aukcyjny w Białymstoku. W swoich pracach skupia się na człowieku, jego emocjach, lękach i wewnętrznym rozdarciu. Elementami dominującymi są ekspresja, tajemnica, oraz ciemność, którą artystka przełamuje silnym kontrastem, nadając pracom głębi i mocnego charakteru.

Elżbieta Gibulska jest architektem i grafikiem. Zajmuje się grafiką artystyczną, malarstwem, rysunkiem, projektowaniem graficznym oraz projektowaniem wnętrz i mebli. Brała udział w licznych wystawach i projektach artystycznych krajowych i międzynarodowych (Polska, Indie, USA, Korea), jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. W swoich pracach porusza nie tylko bliskie jej wątki architektoniczne, ale również aspekty psychologiczne. Podejmuje się trudnego wyboru łączenia tego, co akademickie z tym, co abstrakcyjne, przy-ziemnego z duchowym, zwykłego z nadzwyczajnym, klasycznego z wyrafinowanym. Urzeka prostotą formy i bogactwem detalu. Zachęca do refleksji nie tracąc na sile wyrazu. Osobowość pełna ekspresji odciska silny ślad na jej twórczości. Jak mówi sama artystka: Sztuka jest dla mnie solą życia. Miłością, której nie sposób się oprzeć. Jest światem, w którym łączą się emocje i myśli, zachwyt pięknem i melancholia. Jest przestrzenią do wyważonych refleksji i nieokiełznanej energii twórczej, logiki i głęboko rozwiniętej intuicji. Jest zapisem życia. Charakter kreski, intensywność plamy, forma, kompozycja, barwa…. Nic nie pozostaje bez znaczenia! Jak wydarzenia pozostawiają ślad w pamięci, tak każda rysa pozostawia ślad na matrycy graficznej. Jak żadnej chwili nie da się powtórzyć, tak żadnej kreski nie da się skopiować, każda kolejna będzie inna… To w świat, w którym działa niczym nieograniczona wyobraźnia. To bardzo osobisty świat, do którego drzwi czasem pozostają uchylone…

Alicja Szkil – pochodzi z Dukli w województwie podkarpackim, a od 21 lat mieszka i tworzy na Podlasiu. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1997 r. na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Od grudnia 2018 r. bierze udział w licznych wystawach zbiorowych w Galerii Sztuki Marchand w Białymstoku. W 2018 roku została członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa. W marcu 2019 – uczestniczyła w wystawie Kontemplacje” w Miejsko- Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy w ramach PROJEKTU „UCIECZKA Z SZUFLADY” w ramach programu „MOJE MIEJSCE NA ZIEMI”. Od kilku lat bierze udział w cyklicznych wystawach zbiorowych grupy artystycznej Tworzywo 96” w Lublinie. W malarstwie ważne są dla mnie emocje – uczucia, które towarzyszą każdemu z nas i kształtują nasze życie: marzenia, wspomnienia, miłość, tęsknota, smutek… Malowanie jest moją pasją, wytchnieniem i odskocznią od prozy życia codziennego, a przede wszystkim ogromną przyjemnością. Chwile tworzenia dają mi poczucie wolności, czas kiedy świat się zatrzymuje…. Nieustannie staram się doskonalić swój warsztat artystyczny poszukując sposobów na wyrażanie ekspresji w moich obrazach, eksperymentując z kolorem, światłem i fakturą.” Inspiracje czerpię głównie z natury starając się zachować dziecięcą ciekawość otaczającego świata i szukać w nim czegoś więcej niż tylko to, co widoczne dla OKA. Tak narodził się pomysł na cykl obrazów pt. „(NIE)WIDOCZNE” – widoczne, niewidoczne – niewinna gra słów, która może być źródłem nieustannych poszukiwań…

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura / now / 15.09.2020