Ogólnopolski Dzień Tabaki

 

Tabaka w Polsce jest przez większość osób kojarzona z Kaszubami. Jednak pierwsza fabryka tego wyrobu powstała Sandomierzu, w 1704 roku. I to właśnie na rocznicę tego wydarzenia, 17 lipca wyznaczono Ogólnopolski Dzień Tabaki.

Tabaka to sproszkowany tytoń. Może być wzbogacony różnymi aromatami. Jest wchłaniany przez śluzówkę nosa. Zazwyczaj po posypaniu na nadgarstek lub przez małą rurkę. Istnieje wiele rodzajów tabaki, np. błyskawiczna, albo paryska. Tą używkę początkowo była głównie praktykowali Indianie, na długo przed przybyciem Amerykanów na ich teren. Potem popularyzowana była przez handlarzy hiszpańskich i portugalskich. Do Polski przybyła z Francji w XVII wieku.

Kiedyś na Kaszubach poczęstowanie tabaką oznaczało wyrażenie szacunku. Była nazywana tzw. fajką pokoju. Z kolei gdy Pan Młody otrzymał tabakierę po ślubie, wykonanej z rogu, oznaczało symbol dojrzałości i odpowiedzialności.

Tabaka ma swoje miejsce także w polskiej literaturze. Między innymi w “Panu Tadeuszu”.

“Robak wsparty na stole wpółgłośno rozprawiał,

Tłum szlachty go otaczał i uszy nadstawiał,

I nosy ku księdzowskiej chylił tabakierze;

Brano z niej, i kichała szlachta jak moździerze.”

“Pan Tadeusz”, Adam Mickiewicz

W latach 1996-2000 na terenie Polski został wprowadzony zakaz produkcji i sprzedaży tabaki. W Polsce trzy firmy produkują tabakę: “Cygara i Tytoń”, “Paul Gotard” i “Synchro”.

W Chmielnie organizowane są Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki, przy okazji Festiwalu Tradycji Kaszubskich.

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaKultura /KAM/ 15.07.2019