Nowa matryca VAT

 

19 lipca 2019 roku Sejm RP przyjął nowelizację ustawy dotyczącej matrycy VAT i podzielonej płatności. Nowelizacja wejdzie w życie 1 listopada 2019. Większość nowych stawek VAT będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2020 roku.

 

Początkowo Ministerstwo Finansów chciało między innymi podniesienia stawki VAT na napoje z dodatkiem co najmniej 20 proc. soku. Po przegłosowaniu poprawki stawka VAT pozostała na poziomie 5 proc.

 

Jak przypomina Krzysztof Przybył z fundacji Teraz Polska na swoim blogu:

“Ministerstwo Finansów, całkiem zresztą rozsądnie, postanowiło uporządkować chaos panujący w stawkach VAT. Dlaczego bowiem pączki objęte są kilkoma stawkami, dlaczego połapanie się w tym systemie wymaga zatrudnienia specjalisty od podatków? Jednak przy okazji postanowiono wprowadzić rozwiązania, które budziły kontrowersje.”

 

Wśród głównych przeciwników nowelizacji były między innymi Ministerstwo Rolnictwa, czy sama branża sadowników. Podkreślano, że w razie podwyższenia stawek sadownicy mogą liczyć się z dużymi stratami przez spadek zapotrzebowania na owoce.

 

Ustawę chciano przegłosować już w marcu. Sejm jednak zrezygnował z tego punktu posiedzenia, biorąc pod uwagę liczne głosy posłów i ekspertów. Do nowelizacji Sejm powrócił w lipcu. Poprawkę ustalono podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

 

“W dobie brutalnej walki politycznej i konfliktów społecznych udało się doprowadzić do rozwiązania, które powoduje, że wszyscy czują się zwycięzcami. Co prawda trochę w stylu przysłowiowej kozy rabina, ale nie bądźmy małostkowi. Producenci i sadownicy mają satysfakcję, bo uniknęli kłopotów. Opozycja może odnotować swój udział w tym sukcesie – jej głos został wysłuchany. Think tanki, z bardzo aktywnym w tej materii Instytutem Staszica i Instytutem Jagiellońskim na czele, również mają powody do zadowolenia: ich analizy zostały uważnie przeczytane i wzięte pod uwagę. No i oczywiście rząd: udało się rozwiązać konfliktową sytuację i pokazać, że władza nie ignoruje głosu wyborców. “ – pisze Przybył na swoim blogu.

 

Za przyjęciem ustawy głosowało 420 posłów. Pięciu było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /KAM/ 22.07.2019