Nowa matryca VAT na finale

 

Kończy się batalia o nową matrycę VAT, która usuwa część absurdów, wynikających z nadmiernej komplikacji polskiego prawa podatkowego. Tak komentuje w swoim stanowisku Instytut Biznesu nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Proponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany godziły w interesy branży sadowniczej i konsumentów. W wyniku społecznych konsultacji wypracowano rozsądne rozwiązania.

 

1 sierpnia nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług trafi pod obrady Senatu. Tak kończy się bardzo nerwowy dla branży sadowniczej procesu legislacyjnego. Najwięcej emocji budziła koncepcja Ministerstwa Finansów podniesienia podatku z 5 proc. na 23 proc. na napoje owocowe z wysoką zawartością soku. Gdyby tak się stało zapotrzebowanie na owoce do produkcji napojów spadłoby o 150 tys. ton – głównie jabłek. Oprócz sadowników straty poniósł by przemysł przetwórczy, który ograniczyłby produkcję. Negatywne skutki odczuliby również konsumenci, którzy musieliby zapłacić więcej za soki.

 

Przeciwko proponowanym zmianom protestowały liczne ośrodki eksperckie (w tym Instytut Biznesu), przedstawiciele producentów oraz sadowników, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz posłowie wszystkich partii z sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Latem tego roku Posłowie zdecydowaną większością głosów zdecydowali o wykreśleniu podwyżki VAT. „To bardzo ważna wiadomość dla sadowników i przedsiębiorców innych powiązanych branż, a także konsumentów.” – Komentuje proces legislacyjny Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

 

„Droga do prostych podatków jest jeszcze jednak daleka. Rząd wykonał dopiero pierwsze działania w tej sprawie. Jak pokazały prace nad matrycą VAT, konsultacje ze stroną społeczną mogą uchronić przed przyjęciem szkodliwych zapisów, które wypaczają słuszną ideę porządkowania prawa fiskalnego. (…) Kompromis w kwestii nowej matrycy VAT udało się osiągnąć ponad partyjnymi podziałami. Mamy nadzieję, że w przyszłości właśnie szeroka współpraca polityków i ekspertów, pozwoli stworzyć dobry system podatkowy w Polsce.” – Można przeczytać w stanowisku Instytut Biznesu.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /DEC/ 31.07.2019