Niewyjaśniona zbrodnia stalinowska

 

„Dziewczyny Obławy Augustowskiej” to najnowsza książka dr Teresy Kaczorowskiej. Opowiada o losach młodych kobiet – ofiar przemilczanej zbrodni komunistycznej z 1945 r. Jest to już druga – po „Obławie Augustowskiej” – książka dr Teresy Kaczorowskiej, poświęcona tej powojennej zbrodni, nazywanej „małym Katyniem”.

Książka „Dziewczyny Obławy Augustowskiej” dr Teresy Kaczorowskiej odsłania mało znaną, ale największą, po II wojnie światowej, na terenach Polski i do dziś niewyjaśnioną, zbrodnię stalinowską, z lipca 1945 roku.

Tajemniczy mord przeszedł do historii pod eufemistyczną nazwą „Obława Augustowska” lub „Obława Lipcowa”. Była to operacja przeprowadzona przez oddziały 50 Armii Czerwonej, NKWD oraz wydzielone oddziały Ludowego Wojska Polskiego (LWP) i Urzędu Bezpieczeństwa (UB). Celem akcji było rozbicie i likwidacja oddziałów polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w rejonie Suwałk i Augustowa. W wyniku przeprowadzonych działaś kilkaset osób, narodowości polskiej, zostało wywiezionych w nieznanym kierunku i wszelki ślad po nich zaginął. Jedna z hipotez mów, że trafiły one w okolice Grodna i zamordowane na terenie tzw. Fortów Grodzieńskich, gdzie wcześniej NKWD przeprowadzało inne masowe egzekucje. Tragedię tę, dziennikarka przybliża czytelnikowi na przykładzie losów kilkunastu dziewczyn – ofiar Obławy.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, który prowadzi śledztwo w sprawie Obławy Augustowskiej, opublikował, na swojej stronie internetowej, listę ofiar tej zbrodni, która do tej pory obejmuje ok. 600 osób.

Jest ona stale uzupełniana. Znalazły się na niej nazwiska 27 młodych kobiet. Dr Teresa Kaczorowska postanowiła ustalić kim one były i dlaczego zdecydowały się zaangażować w ruch oporu. Czy inspiracją była działalność w podziemiu niepodległościowym ich rodziców, mężów, czy narzeczonych, a może zupełnie bez ich wiedzy? Czy były łączniczkami, sanitariuszkami, walczyły z bronią w ręku, a może pełniły inne role?

 

Dr Teresa Kaczorowska szukała informacji o zamordowanych kobietach przez rodziny i znajomych, jeżdżąc po wioskach i miasteczkach północno-wschodniej Polski, studiując w nielicznych archiwaliach zachowane informacje.

W ten sposób powstała dokumentalna książka, która daje świadectwo, że ofiarami Obławy Augustowskiej byli nie tylko mężczyźni, ale także kobiety – piękne, młode, bohaterskie.

 

W ramach 6 edycji cyklu wydarzeń kulturalnych „Maj na Foksal”, organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, będzie okazja spotkania z dr Teresą Kaczorowską i porozmawiania o okrucieństwach okresu stalinowskiego. Pretekstem będzie najnowsza książka „Dziewczyny Obławy Augustowskiej”, wydana przez Fundację Historia i Kultura. Wydarzenie zostało zapowiedziane na wtorek, 5 czerwca 2018 roku, o godz. 18.00, w Domu Dziennikarza, przy ul. Foksal 3/5, w Warszawie. Spotkanie będzie także okazją do wysłuchania piosenek barda Obławy Augustowskiej Grzegorza Kucharzewskiego.

Teresa Kaczorowska – dr nauk humanistycznych, badacz dziedzictwa narodowego, dziennikarka (prezes Klubu Publicystyki Kulturalnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie), prozaik i poetka, animatorka kultury (Prezes Związku Literatów na Mazowszu). Była stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku (2003/2004) i Ministerstwa Kultury (2005).

Jest autorką kilkunastu książek m. in.: „Wyrwani z gniazd” (1997), „Nie odpłyną rzeki snu” (1998), „W cieniu araukarii. Spotkania z Polonią brazylijską” (2000), „Kiedy jesteście, mniej boli…” (2003), „Zapalają ognie pamięci” (2005), „Dzieci Katynia” (2010), „Dwunastu na trzynastego. Emigranci stanu wojennego” (2011). Wydała też siedem zbiorów poezji: „Dotyk prawdy” (2002), „Ze słowikiem w duszy” (2004), „Cztery wiosny” (2008), „Dla Wandy” (2009), „Kończą się wiśnie…” (2011), „Gombrowiczem w Buenos Aires” (2011). W Stanach Zjednoczonych ukazał się jej tomik poezji „Cherries Are Gone…” (2011), a także książka reporterska „Children of the Katyn Massacre” (2006). W 2015 ukazała się jej książka pt. „Obława Augustowska” dotycząca wydarzenia pod tą nazwą. Jej utwory literackie tłumaczono na język angielski, portugalski, norweski, niemiecki, ukraiński, litewski.

Dr Teresa Kaczorowska została uhonorowana licznymi nagrodami i odznaczeniami ostatnio m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” za wybitne zasługi w upamiętnianiu prawdy o zbrodni katyńskiej oraz Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2014). W 2016 otrzymała Nagrodę Specjalną Fundacji Solidarności Dziennikarskiej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, /BEJ/ 28.05.2018