Narodowy Dzień Sportu

Narodowego Dnia Sportu obchodzony jest w Polsce i w wielu innych krajach 6 kwietnia. To uhonorowanie dla sportowców, ich osiągnięć oraz zwrócenie uwagi na znaczenie kultury fizycznej.

,,Narodowy Dzień Sportu to wyjątkowy dzień w roku, kiedy chcemy zwrócić uwagę na wszystkich, którzy kochają sport. Razem pokażmy jak wielu Polaków żyje aktywnie! Tego dnia w kilkuset najważniejszych placówkach sportowych w Polsce organizowany jest dzień otwarty. Polacy będą mogli nieodpłatnie korzystać ze specjalnie zorganizowanych treningów z wielu dyscyplin sportowych, a część z nich będzie mogła odbyć trening z największymi sławami polskiego sportu – mistrzami i olimpijczykami’’. – Można przeczyć na oficjalnej stronie internetowej Narodowego Dnia Sportu

Poprzez Narodowy Dzień Sportu organizatorzy chcą: pokazać jak szeroka jest sportowa oferta w Polsce, dać możliwość spróbowania nieodpłatnie nowych sportów każdemu, kto będzie chciał wziąć udział w imprezie; zorganizować treningi z najlepszymi polskimi sportowcami dla amatorów oraz promować sport i aktywny tryb życia!

Narodowy Dzień Sportu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 23 sierpnia 2013 r. Dniem obchodów wyznaczono 6 kwietnia, co upamiętnia otwarcie w 1896 roku w Atenach (Grecja) pierwszych letnich igrzysk olimpijskich w epoce nowożytnej. ,,Ten nowy Międzynarodowy Dzień podkreśla rolę i potencjał sportu w kwestii przestrzegania praw człowieka i usuwania barier oraz promowania międzyludzkiej solidarności na świecie.” – Powiedział Ban Ki-moon – Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych

Ustanowienie Narodowego Dnia Sportu jest związane z uznaniem przez Organizację Narodów Zjednoczonych potencjalnych możliwości oddziaływania sportu na rozwój praw człowieka, społeczny i gospodarczy. Narodowy Dzień Sportu to nie tylko oficjalne święto, które obchodzone jest co roku dla upamiętnienia, to także możliwość spędzenia czasu z rodziną, świetnej zabawy a także zmotywowania społeczeństwa to aktywności fizycznej.

Agencja Informacyjna. Gospodarka, (PLE) 2.04.2021