„Nadchodzisz nocą”, ale jak!

 

 

Słynny wiersz „Nadchodzisz nocą” poety Juliusza Erazma Bolka, pochodzący z książki „Abracadabra”, wyróżnionej Nagrodą Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO, doczekał się wersji muzycznej. Powstał właśnie artystyczny teledysk do tej piosenki.

 

Kompozytorzy i piosenkarze stale szukają ważnych i ciekawych tekstów, którymi mogą wzbogacić swój repertuar. Mimo, że każdego roku powstaje miliony wierszy, mało który spełnia oczekiwania muzyków. Teraz kompozytorka Vlasta Traczyk sięgnęła po utwór „Nadchodzisz nocą”. Jego autorem jest Juliusz Erazm Bolek jeden z najciekawszych współczesnych polskich autorów. Twórczość poety inspiruje wielu artystów z różnych dyscyplin sztuki: malarzy, aktorów, reżyserów i muzyków. Bardzo znana jest aranżacja wiersza „Tęsknię” dokonana przez Tomka Makowskiego. Tę piosenkę wykonują Reni Jusis razem z Lesławem Żurkiem. Teledysk wykonał znany reżyser Zbigniew W. Kowalewski.

Juliusz Erazm Bolek
Juliusz Erazm Bolek

 

Wiersz „Nadchodzi nocą” do muzyki Vlasty Traczyk śpiewa Kaja Mianowana. Na fortepianie akompaniuje jej kompozytorka, na skrzypcach gra Kinga Kłoczko, na kontrabasie Adam Wardziak, a na perkusji Karol Krasiński. Miks i mastering wykonał: Karol Szot. Filmową wersję piosenki „Nadchodzisz nocą” w formie artystycznego teledysku stworzył Krzysztof de Bradé. Wykorzystał on rysunki Malwiny de Bradé, które stanowią ilustrację wiersza.

 

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=y_z580Xf1wA[/embedyt]

 

„Nadchodzisz nocą” Juliusza Erazma Bolka to utwór, który już wcześniej inspirował artystów. Sięgnęła po niego wcześniej kompozytorka Anna Maria Huszcza specjalizują się w repertuarze operowym. Utwór pochodzi z tomu wierszy „Abracadara”. W tej książce, której autorem jest Juliusz Erazm Bolek, znalazło się wiele utworów, które budzą zainteresowanie innych artystów. Jednym z nich jest chociazby poemat „Ja”, który doczekał się inscenizacji teatralnej, zrealizowanej przez Wiesława B. Bołtryka. Spektakl był wystawiany m. in. na Festiwalu artystycznym „Sztama” w Olecku.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Kaja Mianowana (@kajamianowana)

Kaja Mianowana – aktorka i wokalistka Teatru Muzycznego Roma. W wieku 9 lat rozpoczęła naukę gry na gitarze w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie. W czerwcu 2011 roku Kaja otrzymała tytuł muzyka instrumentalisty. Obecnie studiuje na Wydziale Wokalnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.  W teatrze Kaja Mianowana zadebiutowała na scenie Romy w musicalu „Koty” jako Promyczek[2]. Później występowała musicaluch „Upiór w operze”, „Les Misérables”, „Notre Dame de Paris”.

 

Vlasta Traczyk – pianistka i kompozytorka. Ukończyła Wydział Muzykologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz Wydział Kompozycjii na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Współpracuje m. in. z jazzowym zespołem MelluSya, Eight Hands Quartet oraz Natalią Piotrowską. Jest laureatką m. in.: nagrody Grand Prix w konkursie piosenki do poezji Jana Pawła II,  pierwszej nagrody w Konkursie Kompozytorskim na utwór do wiersza księdza Jana Twardowskiego, nagrody w kategorii „Najlepsza aranżacja” za piosenkę „Muzyka deszczu” w konkursie kompozytorskim „Kinopesnya” (Petersburg). Utwory Vlasty Traczyk znalazły się m. in. na płytach: Tatiany Trojanowskiej („Po prostu bądź”), Anny Przybył („Pragnienia”), Śpiewniku Gdańskich Lwiątek oraz w specjalnej edycji płyty Kayah i Bregovicia wydanej w 2017r.

Malwina de Bradé – malarka i grafik. Absolwentka Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom u prof. J. Stannego, aneks z grafiki warsztatowej u doc. K. Wyznera). Zajmuje się malarstwem, ilustracją książkową, fotografią i grafiką warsztatową. Jest wykładowcą w Wyższej Szkole Artystycznej. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, grupy fotograficznej Szare Dni. Od 2015 r. organizatorka wystaw w „do widzenia do jutra”. Prowadzi wykłady w Wyższej Szkole Artystycznej

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna,  Kultura /DEC/ 30.10.2019