MojeID dla Polski

 

Dostępne i bezpieczne zdalne potwierdzenie tożsamości to jedno z wyzwań cyfryzacji Polski. Dzięki listowi intencyjnemu podpisanemu przez PKO Bank Polski, PGNiG Obrót Detaliczny i  Krajowa Izbę Rozliczeniową rozpocznie się wdrażanie usługi “mojeID”  pozwalającej klientom elektroniczne potwierdzanie tożsamości i ułatwiające dostęp do usług on-line. 

PKO Bank Polski, jako pierwszy polski bank i dostawca tożsamości podpisał umowę z Krajową Izbą Rozliczeniową dotyczącą możliwości korzystania z usługi mojeID przez klientów banku.

Bank, wspólnie z KIR, pracuje nad pilotażowym wdrożeniem tej usługi, a PGNiG Obrót Detaliczny jest pierwszym podmiotem komercyjnym, który podpisał umowę jako dostawca usług.

“Możliwość zdalnego potwierdzania tożsamości jest kluczem do całego szeregu e-usług, który umożliwi kolejny etap cyfrowej ewolucji kraju. Jako największy bank działający na rodzimym rynku chętnie wdrażamy i testujemy nowatorskie rozwiązania. Obsługując kilka milionów aktywnych klientów internetowych, chcemy zapewnić im dostęp do nowych usług poprzez narzędzia spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa. Naszym celem jest popularyzacja cyfrowej tożsamości w świecie komercyjnym jak i eAdministracji” – powiedział wiceprezes PKO BP Adam Marciniak.

MojeID eliminuje konieczność posiadania wielu loginów i haseł do różnych serwisów i pozwoli na przeniesienie do cyfrowego świata nowych usług, które wcześniej wymagały osobistej wizyty w urzędzie, punkcie obsługi czy korzystania z usług kurierskich.

“Nowe rozwiązania cyfrowe pozwolą klientom PGNiG na wygodną i szybszą obsługę umów oraz dostęp do nowych usług. Dla nas z kolei to możliwość skutecznego dotarcia do odbiorców, którzy coraz chętniej korzystają z nowoczesnych technologii. Chcemy być bliżej naszych klientów, by lepiej rozumieć ich potrzeby. W tym zdecydowanie pomoże nam usługa mojeID. W praktyce będzie oznaczać to, że zawierając umowę online klient będzie przekierowany na stronę banku, gdzie po zalogowaniu zaakceptuje potwierdzenie swojej tożsamości przez bank podmiotowi trzeciemu (dostawcy usług)” – mówi wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny Tadeusz Kuczborski.

Celem zwartego porozumienia pomiedzy PKO BP, PGNiG Obrót Detaliczny i KIR jest przyspieszenie procesów związanych z cyfryzacją gospodarki i zwiększenie udziału obrotu bezgotówkowego w Polsce.

Porozumienie między instytucjami dotyczy także innych planowanych wdrożeń, m.in usług: Szafir, Qlips i WebPOS Paybynet.

“Nasze wspólne działania adresują potrzeby sektora bankowego, usługodawców i oczywiście klientów, którzy będą mieli szansę korzystać z ich oferty bez potrzeby wychodzenia z domu. Kluczem jest komplementarność – myślimy o cyfrowych usługach, które budują w sieci środowisko przyjazne klientowi. To przyniesie także bezpośrednie korzyści biznesowe, m.in. redukcję stałych kosztów obsługi. Przykładowo, dzięki wdrożeniu usługi Qlips, ograniczymy obieg papierowych faktur, a informacje o płatnościach klient dostanie bezpośrednio w swojej bankowości internetowej” – mówi prezes KIR Piotr Alicki.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka /EST/ 30.11.2018