Mistrz o Polsce

 

Wybitny polski kompozytor, z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, skomponował „Kantatę niepodległość”. Prawykonanie odbyło się w Londynie w Wielkiej Brytanii.

18 października 2018 roku, w Londynie, odbyła się prapremiera „Kantaty Niepodległość”, której kompozytorem jest Janusz Kohut. Partie wokalne wykonała Joanna Korpiela-Jatkowska. Na wiolonczeli grała Urszula Mizia, natomiast na fortepianie, fortepianie preparowanym i string piano osobiście kompozytor.

„Kantata niepodległość” – na głos, fortepian i taśmę Janusza Kohuta do tekstów Cypriana Kamila Norwida i Mirosława Bochenka, powstała dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Utwór nawiązuje do bogatej tradycji ruchów wolnościowych. Opowiada o czasach walki o niepodległość, przeżyciach, doświadczeniach i tragediach uczestników walk, ich niegasnącej determinacji i nadziei, a przede wszystkim świętowaniu ostatecznego zwycięstwa. Muzyka we fragmentach nawiązuje do stylistyki utworów z okresu walki o niepodległość.

„Kantata niepodległość” Janusza Kohuta składa się z pięciu części: „Niewola” (słowa: Cyprian Kamil Norwid), „Moja piosnka (II)” (słowa: Cyprian Kamil Norwid), „Gdzie mój syn” (słowa: Janusz Kohut), „Tyle nieznanych mogił” (słowa: Mirosław Bochenek), „Pochylmy się, ucałujmy tę ziemię” (Mirosław Bochenek). Warstwa elektroniczna zawiera nagrany wielośladowo materiał na fortepianie preparowanym i „string piano”, co zdecydowanie poszerza możliwości brzmieniowe. Kompozycja łączy więc tradycję ze współczesnymi środkami wyrazu. Połączenie tradycji ze współczesnymi środkami wyrazu, jest atrakcyjna zarówno dla dojrzałych melomanów jak i dla młodzieży, która jest w okresie kształtowania charakterów, gustów i smaku muzycznego.

„Kantata niepodległość” nawiązuje do tragicznych losów polskiego narodu w okresie zaborów i licznych prób odzyskania niepodległości.

Opowiada o przeżyciach, doświadczeniach i tragediach uczestników walk, i ich rodzin, o niegasnącej determinacji i nadziei, na ostateczne zwycięstwo. Pokazuje wyjątkowe cechy Polaków, którym przez ponad 123 lata pozbawienia własnej państwowości, udało się zachować własny język, tożsamość i ducha przynależności do narodu polskiego. „Moja piosnka II” według Cypriana Kamila Norwida jest wyrazem niegasnącej tęsknoty i marzenia o kraju pełnym dobroci, wzajemnego poszanowania i miłości. Jest modlitwą o ojczyznę wolną, opartą na szacunkudo tradycji, drugiego człowieka, natury i dobrych obyczajów, gdzie ludzie są przyjaźni, szczerzy, prawdomówni i otwarci na potrzeby innych. Współczesny poeta Mirosław Bochenek wyraża hołd dla bezimienny i cichych bohaterów, którym należy się szczególny szacunek i dbałość o to aby nie zniweczyć ich poświęcenia i miłości do ziemi ojców.

Janusz Kohut jest jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów i pianistą.

Ma na swoim koncie 1.700 koncertów w Europie i Stanach Zjednoczonych. Wydał 16 płyt. Technikę kompozytorską kształcił głównie pod kierunkiem innego polskiego artysty, cenionego w świecie, Bogusława Schaeffera. Komponuje muzykę teatralną i filmową. Laureat nagrody prezydenta miasta Bielska-Białej „Ikar ‘98” za wydarzenie roku jakim było prawykonanie utworu „Droga Nadziei – oratorium oświęcimskie” Skomponował oratorium beskidzkie „Gość Oczekiwany” według dramatu Zofii Kossak. Kolejnego wielkie dzieło stworzone przez Janusza Kohuta to oratorium „Święty Piotr”, oparte na tekstach Nowego Testamentu. Skomponował także utwór „14 dni pod ziemią” z okazji 25 rocznicy strajku w kopalni „Piast” w Bieruniu.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /BEJ/ 20.10.2018