Lotnisko Chopina nie boi się pogody

 

Lotnisko Chopina uzyskało certyfikat uprawniający do lądowania samolotów w warunkach ograniczonej widzialności dla kategorii  ILS III A na Drodze Startowej 3. Pozwoli to na lądowanie nawet przy widoczności pionowej poniżej 30 metrów.

Certyfikat dla ILS III A oznacza, że samoloty będą mogły lądować przy znacznie słabszych warunkach pogodowych, podczas których konieczne było przekierowywanie samolotów do innych portów lotniczych. Nowy system przyczyni się nie tylko do zmniejszenia liczby nieprzyjemnych niespodzianek dla pasażerów, których samoloty kierowano na inne, odległe od Warszawy lotniska, ale zmniejszy także liczbę opóźnień.

Okęcie jest pierwszym w Polsce  portem lotniczym, które posiada III kategorię ILS.

Nowy system został zainstalowany na kierunku lądowań „33” (lądowania od strony Piaseczna), na którym najczęściej lądują samoloty. Dotychczas było to możliwe przy warunkach, w których widzialność pionowa (czyli wysokość na jakiej pilot musi zobaczyć drogę startową) była nie mniejsza niż 30 metrów oraz 300 metrów widzialności wzdłuż drogi startowej (RVR).

Najnowsze rozwiązania pozwalają na lądowanie nawet przy widzialności pionowej poniżej 30 m i poziomej 175 m. Zmieniły się również możliwości Okęcia do wykonywania startów statków powietrznych w warunkach ograniczonej widzialności z wartości RVR nie mniejszej niż 150 m. na wartość nie mniejszą niż 125 m.

–  Wyższa kategoria ILS, to także większa dostępność lotniska i większa przepustowość w warunkach ograniczonej widzialności. Z naszych danych wynika, że największa różnica będzie zauważalna w miesiącach jesiennych i zimowych. – mówi Hubert Wojciechowski, Dyrektor Biura Marketingu i PR. – W dalszym ciągu prowadzimy badania, aby potwierdzić, czy znajdzie uzasadnienie ekonomiczne i operacyjne wprowadzenie kategorii III B.

Lotnisko Chopina wprowadziło także specjalne procedury zgodnie z najwyższymi standardami European Aviation Safety Agency (Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotnictwa – EASA). Ponadto zainstalowane zostało nowe oświetlenie na drogach kołowania i drogach startowych oraz nowe światła podejścia, zmodernizowany został także system sterowania oświetleniem nawigacyjnym.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. W 2017 r. Okęcie obsłużyło 15,75 mln pasażerów (12,8 mln w 2016 roku) – to 23 proc. więcej niż w 2016 r.. W styczniu 2018 r. stołeczny port lotniczy obsłużył już 1,12 mln. Lotnisko zarządzane jest przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna /MAN/, 29.03.2018

Fot. Darusz Kłosiński