Letnie przesilenie i Noc Kupały

20 czerwca rozpoczyna się astronomiczne lato. Tego samego dnia przypada najdłuższy dzień 2020 roku. Dzień ten będzie trwał 16 godz. 46 min, a następująca po nim noc będzie najkrótszą. Lato kalendarzowe natomiast rozpocznie się w poniedziałek, 22 czerwca.

Przesilenie letnie na półkuli północnej, nazywane także przesileniem czerwcowym, to moment, kiedy wychylenie osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca jest maksymalne. Słońce w tym dniu góruje w zenicie na szerokości zwrotniku raka. Letnie przesilenie występuje zwykle 20-21 czerwca. Kiedy następuje przesilenie letnie, cała strefa podbiegunowa półkuli północnej oświetlona jest Słońcem. Panuje wtedy dzień polarny. W tym samym czasie w strefie podbiegunowej półkuli południowej panuje noc polarna.

W tym roku najdłuższy dzień roku i jednocześnie początek lata astronomicznego przypada na 172 dzień roku, czyli na sobotę 20 czerwca. Słońce wzejdzie o godzinie 4:14, a zacznie zachodzić o godzinie 21:00. Dzień ten będzie trwał 16 godzin i 46 min, czyli będzie o 9 godzin i 4 minuty dłuższy od dnia najkrótszego.

Po najdłuższym dniu roku następuje zawsze najkrótsza noc. Obchodzona jest wtedy Noc Kupały czyli słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca. Noc ta w różnych regionach Polski ma swoją nazwę. Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupalnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.

Z Nocą Kupały związane są zwyczaje i obrzędy słowiańskie, których celem było zapewnienie świętującym zdrowie i urodzaj. Dla uczczenia Nocy rozpalano ogniska, w których palne były zioła. Odbywały się tańce, wróżby związane z miłością, skakanie przez ogień oraz szukanie kwiatu paproci.

Do dzisiaj przetrwał jedynie zwyczaj tzw. “Wianków”. W Noc Kupały dziewczęta puszczały w nurt rzek wianki z zapalonymi świecami. Według wierzeń, jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, wróżyło to dziewczynie szybkie zamążpójście. Jeśli jednak wianek spłonął, utonął bądź gdzieś się zaplątał – wróżyło to staropanieństwem.

Obecnie Wianki to imprezy plenerowe, które odbywają się w różnych miastach Polski. Towarzyszą im pikniki organizowane przez miasto, koncerty, konkursy i inne atrakcje. Najpopularniejsze imprezy to warszawskie Wianki nad Wisłą i Krakowskie Wianki.

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 19.06.2020