Legendarna księżniczka w Polsce

 

Michał Znaniecki, uznany na świecie reżyser operowy i wizjoner sceny podjął się realizacji operetki „Księżniczka Czardasza” Emmericha Kálmána – jednej z najpopularniejszych w historii tego gatunku.

„Księżniczka Czardasza” – widowiskowy spektakl już od 12 kwietnia 2018 roku będzie można oglądać w Palladium w Warszawie. Operetka stanie się później przedstawieniem podróżującym po Polsce.

Jego producentem jest Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury. W roli tytułowej „Księżniczki” Sylvii Varescu wystąpi Marcelina Beucher – sopranistka, laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych w Polsce, Rumunii, we Włoszech i na Litwie. W operetce będzie można także zobaczyć i usłyszeć solistów z oper i teatrów muzycznych, z całego kraju, zaproszonych przez reżysera. Kierownikiem muzycznym został dyrygent Rafał Kłoczko, za scenografię odpowiada Luigi Scoglio – wybitny włoski scenograf, kostiumy zaprojektowała Magdalena Dąbrowska, a choreografię opracowała Inga Plichowska.

„Operetka ma swoją publiczność, choć jako gatunek jest już wymierająca i osierocona, nie może się więc znaleźć w repertuarze żadnego teatru w Warszawie.” – powiedział Michał Znaniecki. – Zgodziłem się na propozycję wystawienia tutaj “Księżniczki Czardasza” dlatego, że realizujemy ten projekt od zera, wynajmujemy salę, zamawiamy orkiestrę, chór i kompletujemy najlepszy zespół solistów, z którymi już wcześniej współpracowałem.

„Księżniczki czardasza” stanowi największy sukces kompozytora Emmericha Kálmána, jednocześnie jest zaliczana do najwybitniejszych dzieł II operetki wiedeńskiej.

Libretto operetki zostało napisane przez Leo Steina i Bélę Jenbacha. Najsłynniejszymi przebojami są: „Choć na świecie dziewcząt mnóstwo”, „Artystki, artystki, artystki z variété” – stanowiący motyw przewodni całego utworu i „W rytm walczyka serce śpiewa – kochaj mnie”, będący odpowiedzią Kálmána na „Serce milczy, dusza śpiewa” z „Wesołej wdówki”.

Premiera przedstawienia „Księżniczka czardasza” miała miejsce 13 listopada 1915 roku, w Wiedniu.

Operetka budzi podziw publiczności melodyczną inwencją, łączącą atmosferę wiedeńskich salonów i węgierskich rytmów, z nutą zaskakującej melancholii. Podkreśla się zręczność Emmericha Kálmána w tworzeniu efektownych scen świetnie wpisujących się w akcję. Nieprzemijającą wartością jest odzwierciedlenie epoki i jej społeczeństwa całej przedwojennej ery.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, /TUM/ 12.04.2018