Zaczarowany świat Lewisa Carroll’a

Pisarz, poeta, matematyk, fotograf, wynalazca i diakon anglikański. Słynął z fantazji w tworzeniu literatury nonsensu, a jego najsłynniejsza opowieść „Alicja w Krainie Czarów” stała się sztandarowym przykładem tego gatunku. 27 stycznia 2022 roku mija 190 lat od urodzin Lewisa Carroll’a.

Lewis Carroll, a naprawdę Charles Lutwidge Dodgson, urodził się 27 stycznia 1832 roku w Wielkiej Brytanii. Dorastał w małej wsi, nie mając zbyt wielu znajomych. Również lekcje odbywali prywatnie, w zaciszu domowym. Mały Lewis wraz z rodzeństwem zmuszeni byli samodzielnie organizować swój czas wymyślając różne gry i zabawy. Taki sposób spędzania dzieciństwa mocno wpłynął na jego i tak już rozwiniętą wyobraźnię.

W wieku dwunastu lat chłopak wraz z rodziną przeprowadzili się do miasteczka Croft-on-Tees, w hrabstwie Yorkshire, gdzie Lewis podjął naukę w gimnazjum Richmond Grammar Scholl, a dwa lata później w szkole średniej Rugby School, jednej z najstarszych, prywatnych szkół w Wielkiej Brytanii.

Studia Lewis Carroll rozpoczął na Christ Church, jednym z college’ów Uniwersytetu Oksfordzkiego. Matematyka okazała się dla niego nie tylko nauką, ale i pasją, a wybitne osiągnięcia zapewniły mu liczne stypendia oraz dożywotnią posadę wykładowcy.

W trakcie studiów oraz pracy w Christ Church Carroll obracał się w towarzystwie artystów i uczonych. Wśród jego znajomych byli m.in. rektor uczelni Henry George Liddell, pisarz George MacDonald oraz poeta Alfred Tennyson. Lewis zaprzyjaźnił się nie tylko z nimi, ale również ich rodzinami. Najlepiej czuł się jednak wśród dzieci swoich znajomych, prawdopodobnie ze względu na swoje liczne, młodsze rodzeństwo i brak własnych dzieci. Spekuluje się także, ze powodem, dla którego swobodniej porozumiewał się z młodszymi, były jego problemy z wymową, bowiem Carroll się jąkał. Ostatecznie to właśnie te przyjaźnie z dziećmi zaowocowały jego najbardziej znanymi dziełami.

Lewis Carroll bardzo lubił spędzać czas z córkami rektora Henry’ego Liddella, Loriną, Edith oraz Alicją. Ta znajomość sprawiła, ze w głowie pisarza zaczęła powstawać fabuła „Alicji w Krainie Czarów”, a do napisania i wydania książki namówiły go właśnie dzieci. Opowieść ukazała się w 1863 roku i bardzo szybko zyskała sławę i uwielbienie na całym świecie. Książkę Charles Lutwidge Dodgson wydał pod pseudonimem „Lewis Carroll”. Pseudonim ten, jak i wiele rzeczy w opowieści o Alicji, były wynikiem pasji autora, jaką było słowotwórstwo, gry słowne oraz zabawy logiką i semantyką. Pseudonim pisarza pochodzi od kilkukrotnego tłumaczenia i przekręcenia jego imion: Charles Lutwidge – Carolus Ludovicus – Carroll Lewis – Lewis Carroll.

Poza snuciem interesujących i barwnych opowieści oraz matematyką Lewis Carroll miał także kilka innych pasji. Jedna z nich była fotografia artystyczna, której oddawał się nie tylko z lubością, ale i sukcesami. Stał się nawet znanym fotografem-portrecistą.  Na swoim koncie jako naukowiec ma także kilka wynalazków, takich jak dyktograf ( urządzenie do do robienia notatek po ciemku ), a matematyczne zdolności popchnęły go również w kierunku kryptografii czy regulaminów gier.

Lewis Carroll zmarł z powodu powikłań pogrypowych 14 stycznia 1898 roku w Guildford, w wieku 66 lat. Poza powieściami takimi jak „ Alicja w krainie czarów”, „Alicja po drugiej stronie lustra”, „Wyprawa na żmirłacza”, „Jabberwocky” czy „Przygody Sylwii i Bruna”, pisarz jest autorem kilkunastu książek matematycznych z dziedzin takich jak algebra, geometria, logika oraz tzw. matematyka rekreacyjna, dotycząca gier i zabaw liczbowych.

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaKultura / now/ 26.01.2022