XVIII Konkurs Chopinowski

Konkurs Chopinowski to najważniejsze muzyczne wydarzenie w Polsce a także jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych na świecie. Zapoczątkowany został w roku 1927 i od tamtej pory zorganizowano siedemnaście edycji. W październiku w Warszawie odbędzie się XVIII Konkurs Chopinowski, którego partnerem została Spółka Emitel.

Fryderyk Chopin uważany jest  za jednego z najwybitniejszych kompozytorów romantycznych oraz jednego z najważniejszych pianistów polskich.Był jednym z najsłynniejszych pianistów swoich czasów, często nazywany poetą fortepianu. Elementem charakterystycznym dla utworów Chopina jest pogłębiona ekspresja oraz czerpanie z wzorców stylistycznych polskiej muzyki ludowej.

Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbył się w 1927 roku w Filharmonii Warszawskiej z Inicjatywy prof. Jerzego Żurawlewa, polskiego pianisty i pedagoga. Wydarzenie zorganizowało Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, a patronat nad nim objął Prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki. Zwycięzcą pierwszej edycji został  Lew Oborin, a drugą nagrodę otrzymał otrzymał jeden z najwybitniejszych polskich pianistów Stanisław Szpinalski.

Konkurs Chopinowski pokazuje, że muzyka genialnego polskiego kompozytora jest ponadczasowa. Każda edycja przyciąga coraz więcej talentów pianistycznych z całego świata. Wydarzenie będzie emitowane w radio i telewizji, mediach społecznościowych oraz przy pomocy specjalnie dedykowanej mu aplikacji.

Konkurs Chopinowski to nie tylko popularyzacja muzyki znakomitego kompozytora. To również wydarzenie, podczas którego odkrywane są największe talenty pianistyczne. Na przestrzeni lat wypromowało wielu wspaniałych artystów. Do zwycięzców poprzednich edycji należą: Lew Oborin (1927), Alexander Uninsky (1932), Jakow Zak (1937), Halina Czerny-Stefańska (1949), Bella Dawidowicz (1949), Adam Harasiewicz (1955), Maurizio Pollini (1960), Martha Argerich (1965), Garrick Ohlsson (1970), Krystian Zimerman (1975), Đặng Thái Sơn (1980), Stanisław Bunin (1985), Kevin Kenner (1990), Philippe Giusiano (1995), Aleksiej Sułtanow (1995), Li Yundi (2000), Rafał Blechacz (2005), Julianna Awdiejewa (2010), Seong-Jin Cho (2015).

Partnerem tegorocznej edycji Konkursu Chopinowskiego został Emitel, który od lat wspiera wydarzenia wysokiej kultury. Wcześniej Spółka była między innymi partnerem wystawy „Józef Brandt 1841–1915″, zorganizowanej w ramach projektu „3 × Niepodległa” w Muzeum Narodowym w Warszawie.

– Czujemy się niezwykle zaszczyceni i wyróżnieni zostając partnerem XVIII Konkursu Chopinowskiego. Z prawdziwą przyjemnością podjęliśmy decyzję o wsparciu konkursu. Muzyka Fryderyka Chopina jest naszym dobrem narodowym, które warto promować i popularyzować na całym świecie. Angażując się w Konkurs Chopinowski, chcemy się także do tego przyczynić – powiedział Andrzej J. Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel.

Emtel to należąca do amerykańskiego funduszu Alinda Capital Partners spółka Emitel S.A. to największy operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Od ponad 50 lat dzięki Emitel sygnały telewizji i radia mogą być odbierane we wszystkich polskich domach. Oprócz usług dla nadawców telewizyjnych i radiowych, Emitel oferuje infrastrukturę wysokościową dla operatorów telefonii komórkowej, projektuje i instaluje nowoczesne systemy łączności bezprzewodowej oraz uczestniczy w tworzeniu inteligentnych miast i włącza się w prace nad przygotowaniem do budowy sieci 5G w Polsce.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 12.03.2020