WIOSNA FILMÓW – pierwszy w Polsce Festiwal online

Między 29 maja a 7 czerwca 2020 roku będzie miała miejsce 26. edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW. Obchody festiwalu  zaplanowane były w ponad 40 kinach w całej Polsce, jednak ze względu na panującą pandemię koronawirusa impreza została przeniesiona do sieci, co uczyni Festiwal pierwszym festiwalem filmów fabularnych w Polsce organizowanym całkowicie online.

Festiwal WIOSNA FILMÓW odbywać się będzie na największej na świecie platformie MOJEeKINO.PL , która właśnie powstaje i wystartuje 21 maja. Jest to największe na świecie wirtualne kino, które zrzesza kilkadziesiąt kin studyjnych.

“Zależało nam na utrzymaniu ciągłości funkcjonowania festiwalu, imprezy z 25-letnią tradycją. Przez długi czas zastanawialiśmy się jak zaadaptować jego formułę do nowej sytuacji. Z pomocą przyszło nam Stowarzyszenie Kin Studyjnych, które uruchamia platformę wirtualnego kina. Dzięki temu możemy przenieść nasze wydarzenie do sieci”  – mówi Maciej Zabojszcz, dyrektor festiwalu WIOSNA FILMÓW.

Dzięki idei zorganizowania Wiosny Filmów przy pomocy platformy MOJEeKINO.PL będzie to pierwszy w Polsce festiwal filmów fabularnych odbywający się całkowicie w sieci. W ponad 40 studyjnych kinach z całego kraju jednocześnie będą odbywać się wydarzenia. Dotychczas organizowany w Warszawie festiwal odbywał się w kwietniu, natomiast  w maju i czerwcu gościł w wybranych kinach i miastach.

WIOSNA FILMÓW jest wydarzeniem umożliwiającym polskiej publiczności zobaczenie i samodzielną ocenę filmów, pokazywanych na festiwalach filmowych na całym świecie. Dajemy możliwość uczestnictwa w tym, co wyznacza trendy w kinie artystycznym, często mało obecnym w głównym obiegu kinowym w Polsce. Jak co roku szykujemy dla widzów sporo dobrego kina” – mówi Michał Myśliński, dyrektor programowy i główny selekcjoner WIOSNY FILMÓW.– „Cieszy nas fakt, że dzięki platformie MOJEeKINO.PL możemy dotrzeć z naszym repertuarem do znacznie większej publiczności i szerzyć kino arthousowe wśród osób, które do tej pory z różnych względów nie mogły uczestniczyć w naszym wydarzeniu.”

W ciągu 10 dni zaprezentowanych zostanie ponad 30 filmów, które docenione zostały przez jury, dziennikarzy oraz publiczność najważniejszych międzynarodowych festiwali filmowych, takich jak te w Berlinie, Cannes, w Wenecji czy Toronto. Pokazane zostaną także filmy nominowane i nagradzane przez Akademie Filmowe, zarówno Europejską jak i Amerykańską. Wiele z prezentowanych filmów to przedpremiery lub polskie premiery.

Filmy pokazywane na festiwalu będą prezentowane w pasmach tematycznych takich jak: Triumfatorzy, Nagrodzone kreacje aktorskie, Mistrzowie reżyserii, Faworyci publiczności, Docenione przez krytyków oraz rewelacje festiwali.

Bilety na każdy z pokazów będą kosztować 15 zł.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka/now/13.05.2020