Wielkanoc 2021 – bezpiecznie, więc osobno

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Co roku rodziny spotykają się przy stole na świątecznym śniadaniu wielkanocnym by je celebrować. Tegoroczne święta będą jednak wyglądały inaczej. Ze względu na panującą pandemię wszyscy powinni pozostać  w swoich domach. Priorytetem jest bezpieczeństwo, a to oznacza bycie osobno w te święta.

Wielkanoc to święto celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie. Święto ma formę trzydniowego obchodu tzw. Triduum Paschalnego. Poprzedzone jest czterdziestodniowym wielkiego postu.

Wielkanoc jest świętem ruchomym, a zasadę wyznaczania jej daty ustalono podczas soboru nicejskiego w 325 roku. Obchodzona jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Może więc przypadać pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia, a z jej datą związane są daty innych ruchomych świąt chrześcijańskich takich jak Środa Popielcowa, Wniebowstąpienie Pańskie czy Boże Ciało.

W Niedzielny poranek odbywa się msza rezurekcyjna, którą poprzedza bicie w dzwony na znak, że Chrystus zmartwychwstał. Mszę poprzedza uroczysta procesja rozpoczynająca się przy symbolicznym Grobie Pańskim.

Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny to dni wolne od pracy. Tradycyjnie spędza się je w domu w gronie rodziny. Po porannych rezurekcjach wszyscy zasiadają do świątecznego śniadania wielkanocnego. Śniadanie rozpoczyna się składaniem wzajemnym składaniem życzeń oraz dzieleniem się święconką z koszyczka. Na stołach w tym dniu tradycyjnie znajdują się jajka, wędliny, oraz wielkanocne wypieki takie jak babki wielkanocne czy mazurek. Z Wielkanocą wiążą się również różne zwyczaje takie jak poszukiwanie przez dzieci ukrytych pisanek czy obdarowywanie się „zajączkami” czyli drobnymi upominkami.

Wybuch pandemii  w 2020 roku wpłynął na obchody wielu ważnych dni. Uroczystości i spotkania zostały przełożone, odwołane lub przeniosły się do Internetu. Wszelkie zmiany zostały wprowadzone z  konieczności pozostania w zaciszu własnego domu, dla bezpieczeństwa swojego i bliskich. Również Wielkanoc w tym roku będzie wyglądać inaczej. Nie ma możliwości spotkania się w większym rodzinnym gronie. Świąteczne śniadanie można celebrować w gronie domowników lub łącząc się z innymi członkami rodziny online.

Nietypowe spędzenie świąt i zachowanie takich środków bezpieczeństwa jest konieczne, by wszyscy mogli spędzić ten czas w zdrowiu.

W tym szczególnym czasie zespół Agencji Informacyjnej życzy wszystkim zdrowych, spokojnych i bezpiecznych świąt Wielkanocnych.

Agencja Informacyjna

Agencja Informacyjna, Kultura /now/ 03.04.2021