Węzły nieszczęścia

 

Bestsellerowa powieść „Do zobaczenia w zaświatach”” Pierre’a Lamaitre’a. doczekała się baśniowej ekranizacji. Film wyreżyserował Albert Dupontel. Obraz został nagrodzony aż pięcioma Cezarami w 2018 za najlepszą reżyserię, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsze kostiumy, najlepszą scenografia i najlepsze zdjęcia.

Akcja „Do zobaczenia w zaświatach” rozgrywa się pod koniec I wojny światowej. Kilka dni przed zawieszeniem broni, początkujący artysta, a jednocześnie syn milionera, w bezwarunkowym odruchu ratuje życie urzędnika. Płaci za to strasznym okaleczeniem. Bezsensowny rozkaz ataku wydany przez porucznika na zawsze splata ich losy w węzeł nieszczęścia.

Wojenni weterani szybko uświadamiają sobie, że dla powojennej Francji stanowią zbędne obciążenie. Paradoksalnie o wiele cenniejsze okazują się zwłokach ofiar wojennych na których można dobrze zarobić. Wetereni nie zamierzają się jednak poddać, wpadają na pomysł, który pozwoli im odwrócić kartę i wyrównać rachunki z ojczyzną.

Albert Dupontel – reżyser „Do zobaczenia w zaświatach” studiował medycynę, po której zamierzał zostać ratownikiem medycznym, ale ostatecznie zmienił zdanie i przez dwa lata uczył się w szkole teatralnej ThéâtreNational de Chaillot. Karierę sceniczną rozpoczął w połowie lat 80. Od początku jego konikiem była komedia, najpierw stand-up, następnie telewizja, a wreszcie kino. W adaptacji powieści wojennej „Do zobaczenia w zaświatach” po raz pierwszy odszedł od komedii, choć nawet przy tak trudnym temacie nie zatracił charakterystycznego pogodnego stylu.

Pierre Lemaitre to francuski pisarz, który zdetronizował skandynawskich autorów powieści o mordercach, ów na światowych listach sprzedaży kryminałów. Karierę zaczął późno, bo dopiero jako pięćdziesięciopięciolatek zadebiutował kryminałem „Koronkowa robota”. Zanim tak się stało, 22 wydawców odrzuciło powieść Pierre’a Lemaitre’a. Pisarz z wykształcenia jest psychologiem i pracował jako nauczyciel dorosłych, który prowadził szkolenia dla bibliotekarzy z kultury i literatury francuskiej. Jak się okazało przejście z biernej miłości do książek do czynnej okazało się sukcesem. Bohaterem większości kryminałów Pierre’a Lemaitre’a jest Verhœven komisarz, który ma 154 cm wzrostu. Pojawia się on też, oprócz Koronkowej roboty” w takich książkach jak: AlexRosy & John” oraz Ofiara”. Lemaitre jest także autorem Ślubnej sukni” – dreszczowca utrzymanego w atmosferze narastającego zagrożenia oraz powieści sensacyjnej Zakładnik”. W 2013 roku Crime Writers’ Association uznało książkę Alex” za najlepszą powieść zagraniczną. Dwa lata później takiego samo wyróżnienie spotkało Koronkową robotę”. Światową sławę przyniosła Lemaitre’owi książka Do zobaczenia w zaświatach”, stanowiąca cyniczny portret czasów po zakończeniu I wojny światowej. Pisarz otrzymał za nią najważniejszą francuską nagrodę literacką: Grand Prix Nagrody Goncourtów. Powieści Pierre’a Lemaitre’a zostały przetłumaczone na 30 języków.

Krytycy bardzo cieple wypowiadaj się o „Do zopbaczenia w zaświatach”. Jordan Mintzer z „Hollywood Reporter” ocenia, że jest to „sprawny miks surrealistycznego humoru wysokiej próby i niezwykle mrocznych tematów, jak trauma, śmierć, zepsucie czy manipulacja. Dude the Cleaner z „Cinéphile” uważa, to „cudowny, kreatywny, głęboko humanistyczny film, którego przeznaczeniem jest bycie klasykiem kina nie tylko wojennego”. Natomiast Emmet Duff z „Sordid Cinema” pisze, że to „wielki film, w którym temat śmierci służy afirmacji życia, jak tylko Francuzi potrafią.

Polska premiera kinowa filmu „Do zobaczenia w zaświatach” zaplanowana jest na 17 sierpnia 2018 roku. Dzień wcześniej do księgarń ma trafić wznowione wydanie książki, przygotowane przez Wydawnictwo Albatros. W związku z tymi wydarzenia do Polski przyjedzie Pierre, który będzie jednym z gości tegorocznej edycji festiwalu „Literacki Sopot”, odbywającego się w dniach 16-19 sierpnia 2018 roku.

 

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, Kultura /BEJ/, 02.07.2018