Walentynki 2019 z artystami

 

Walentynki są obchodzone w Polsce od lat dziewięćdziesiątych. Obyczaj przyszedł do nas z krajów Europy Zachodniej, ale największą inspiracją były amerykańskie filmy. Początkowo świętowała głównie młodzież, a kluczowym elementem Walentynek były anomimowe listy z wyznaniami miłosnymi, którego tego dnia należało przesłać ukochanym.

Nazwa popularnego Święta Zakochanych pochodzi od  św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w Kościele Katolickim właśnie 14 lutego.

“-  Przed walentynkami przychodzili do mnie koledzy i prosili, żebym napisał im wiersz dla ich wymarzonej dziewczyny” – mówi Redaktor Naczelny Agencji Informacyjnej Miłosz Manasterski. – “Bywało, że takich zamówień miałem około trzydziestu, większość oczywiście pojawiała się w ostatniej chwili. Ponieważ trafiały do tej samej szkoły, do dziewcząt, które sobie pokazywały swoje walentynki, musiałem się bardzo starać, żeby były bardzo różne. Sztuka polegała na tym, żeby oprócz wyznania miłosnego zawrzeć także delikatne wskazanie, kto jest wielbicielem, bo podpisanie  walentynki imieniem i nazwiskiem nie wchodziło w grę. Do walentynkowych przyjemności należało rozszyfrowywanie i identyfikacja nadawcy.”

Na przełomie XX i XXI wieku w Polsce nastąpiła trwająca do dziś komercjalizacja Walentynek.

Na młodzieżową modę zareagowały sklepy i producenci – zamiast pisanych odręcznie listów miłosnych, często wierszy, pojawiły się gotowe kartki pocztowe. W sklepach pojawiły się promocje, które wykreowały walentynkowe zakupy: czekoladki, maskotki, perfumy i biżuterię. Walentynki przestały być tylko świętem zakochanych umożliwiającym nieśmiałym wykonanie pierwszego kroku w stronę obiektu swoich uczuć, stały się przede wszystkim świętem par. Walentynki, mimo prób negowania ich przez część środowisk konserwatywnych, tak mocno utrwaliły się w świadomości społecznej.

Juliusz Erazm Bolek zaprasza w tegoroczne Walentynki do Centrum Praskiego Koneser. Poeta zaprezentuje tam tom “Abracadabra” – książkę przyniosła sławę poecie, który otrzymał za nią Nagrodę Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. Publikacja otrzymała też nominację do Nagrody Krytyki Literackiej i Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida.

Walentynkowe spotkanie z książką „Abracadabra” Juliusza Erazma Bolka jest organizowane w ramach projektu „Power of Art”, we współpracy ze Związkiem Pisarzy. Organizatorzy zapraszają w czwartek, 14 lutego 2019 roku, o godz. 19.00 do Centrum Praskiego Koneser (pl. Konesera 8, pasaż, w Warszawie). Spotkanie z pisarzem poprowadzi Joanna Jagiełło. WIĘCEJ

Reni Jusis i Lesław Żurek śpiewają piosenkę na podstawie wiersza „Tęsknię” Juliusza Erazma Bolka:

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=dGgn-6YgeoE[/embedyt]

 

Walenynki to także dzień urodzin wielu znanych osobistości świata sztuki i kultury.

Właśnie w Dzień Zakochanych urodzili się artyści wspaniale śpiewający o miłości: legendarna Anna German, Piotr Szczepanik, który zasłynął piosenką o listach miłosnych (przysyłaj choć puste koperty…)  i śpiewająca aktorka Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, gwiazda serialu “Mecenas Lena Barska” Izabella Bukowska wykonująca m. in. piosenki z repretuaru Marleny Dietrich.

https://youtu.be/__io1D4XX18

Wszystkim walentynkowym jubilatom składamy najlepsze życzenia urodzinowe.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /EST/ 06.02.2019