Upamiętnienie Polaków w rocznicę Bitwy o Anglię

 

Bitwa o Anglię była kampanią powietrzną toczącą się głównie nad południową i centralną Anglią. By upamiętnić 80-tą rocznicę bitwy program TVP Historia przygotował filmy i programy z nią związane. Programy będą emitowane na antenie stacji od 12 września.

Bitwa o Anglię toczyła się pomiędzy lotnictwem Luftwaffe a brytyjskim RAF-em w czasie II wojny światowej. Rozpoczęła się 10 lipca 1940 roku a zakończyła 31 października 1940 roku. Była to pierwsza w historii kampania tocząca się jedynie za pomocą lotnictwa. Oficjalny przedział czasowy bitwy wprowadzili Brytyjczycy.

W Bitwie o Anglię udział brały również cztery polskie dywizjony: 2 bombowe – Dywizjon 300 i Dywizjon 301 oraz dwa myśliwskie: Dywizjon 302 oraz Dywizjon 303. W bitwie uczestniczyło także 81 polskich pilotów w dywizjonach brytyjskich. W sumie 145 polskich pilotów stanowiło 5 proc. ogółu pilotów RAF biorących udział w bitwie. Dywizjon 303 przeszedł do historii jako najlepsza jednostka lotnicza walcząca w Bitwie o Anglię – zgłosił zestrzelenie 126 maszyn Luftwaffe.

TVP Historia, chcąc upamiętnić 80-tą rocznicę tamtych wydarzeń przygotowało dla swoich widzów programy i filmy, które będą emitowane od 12 września 2020 roku. Premiera najnowszego programu „Ci cholerni Polacy” odbędzie się w najbliższą sobotę o godzinie 22:10 na antenie stacji. Program poświęcony  polskiemu lotnictwu uczestniczącemu w Bitwie o Anglię, wyreżyserowany został przez Marka Szczepanika i Grzegorza Stygły. W roli prowadzącego wystąpi Krzysztof Mroczkowski. Premierę zaplanowano na wrzesień , bowiem był to przełomowy lotniczej bitwy. Pierwszy odcinek cyklu „Ci cholerni Polacy” upamiętni udział polskiego lotnictwa w kampanii wrześniowej 1939 roku. Kolejne odcinki poświęcone będą dokonaniom polskich pilotów w czasie II wojny światowej. W programie po raz pierwszy zostaną pokazane także wspomnienia pochodzące ze zbiorów Fundacji Charytatywnej Stowarzyszenia Lotników Polskich w Londynie. Program powstał ze wspólnej inicjatywy TVP Historia oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Kolejną propozycją przygotowaną przez stację TVP Historia będzie film dokumentalny „Polacy w Bitwie o Anglię” w reżyserii Zbigniewa Wawera. Film przypomni widzom brawurowe walki polskich dywizjonów myśliwskich oraz bombowych w obronie brytyjskich miast w 1940 roku. Film zostanie wyemitowany na antenie stacji 15 września 2020 roku o godzinie 8:50.

Bitwie o Anglię poświęcony zostanie również odcinek teleturnieju „Giganci Historii”. Mottem odcinka będą słowa Winstona Churchilla na temat polskich pilotów walczących w RAF: „Jeszcze nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”. Gospodarzem teleturnieju będzie Maciej Kurzajewski. Do grona ekspertów odcinaka zaproszono prof. Janusza Odziemkowskiego, prof. Zbigniewa Wawera oraz dr Karola Nawrockiego. Program będzie można zobaczyć w TVP Historia 15 września o godzinie 11:15.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura / now / 11.09.2020

Źródło foto: Materiały TVP Historia