Teatr Żydowski i Teatr Polski o Marcu ’68

10 marca 2018 r., w związku z 50. rocznicą emigracji marcowej, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich oraz Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie zapraszają na prapremierę „Kilka obcych słów po polsku” w reżyserii Anny Smolar, na podstawie tekstu Michała Buszewicza.

„Kilka obcych słów po polsku” to spektakl o Marcu ’68 inny niż wcześniejsze próby mierzenia się z tym tematem.

Reżyserka Anna Smolar – urodzona i wychowana w Paryżu córka marcowych emigrantów w centrum uwagi stawia pokolenie dzieci, których rodzice doświadczyli wydarzeń marcowych. Tekst autorstwa Michała Buszewicza opiera się na relacjach starszego pokolenia, dla którego ojczyzną była, lub jest, Polska oraz młodszego pokolenia dzieci emigrantów z 1968 r. Ważnym materiałem dla powstawania spektaklu były również rozmowy, które Mike Urbaniak przeprowadził w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Europie.
Anna Smolar i Michał Buszewicz tak piszą o przedstawieniu:

„Spotykamy się w pięćdziesiątą rocznicę Marca ’68 i przyglądamy młodszemu pokoleniu. Kim są dzieci emigrantów marcowych? Jak wyglądało ich dzieciństwo, jak kształtowała się ich tożsamość narodowa, kulturowa, religijna?

Czy Marzec żyje dalej gdzieś w nas i może dać o sobie znać w kolejnych pokoleniach? Co młode pokolenie wie o tamtych wydarzeniach? Co dostajemy w spadku, jakie wspomnienia, obrazy, klisze? Ile Marca w nas? Jak wygląda wymiana między pokoleniami o diametralnie różnych doświadczeniach? Dlaczego rozmowa z rodzicami o przeszłości jest czymś na co tak trudno się odważyć?”

“Kilka obcych słów po polsku” (nasze wideo)

Spektakl „Kilka obcych słów po polsku” Teatru Żydowskiego jest realizowany we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie.

Reżyseria: Anna Smolar
Tekst i dramaturgia: Michał Buszewicz
Scenografia:
Kostiumy: Marta Kuliga
Muzyka: Jan Duszyński
Światła: Rafał Paradowski
Choreografia: Paweł Sakowicz
Asystentka reżyserki: Alicja Kobielarz
Asystentka scenografa i kostiumografa: Maria Duda

Obsada:
zespół Teatru Żydowskiego: Marcin Błaszak, Ryszard Kluge, Rafał Rutowicz, Joanna Rzączyńska, Małgorzata Trybalska, Jerzy Walczak, Marek Węglarski; zespół Teatru Polskiego: Grażyna Barszczewska, Barbara Kurzaj, Marta Kurzak; gościnnie występują: Katarzyna Herman, Paweł Sakowicz.

Premiera odbędzie się 10 marca 2018 roku, godzina 20:00, kolejne spektakle planowane są 11 marca, 11 i 12 kwietnia na scenie Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, ul. Kazimierza Karasia 2.

Fot. Marta Kuśnierz