Teatr Studio znalazł sposób na pandemię

Kultura to ważny element życia społecznego. Jedną z najciekawszych opcji jej poznawania jest teatr. Niestety, już od długiego czasu, nie mamy możliwości uczestniczenia w spektaklach na żywo. Jednym z wielu teatrów w takiej sytuacji jest Teatr Studio w Warszawie, który w tym trudnym czasie rejestruje spektakle i udostępnia na platformie VOD.

 

„Planując bieżący sezon Teatru Studio braliśmy pod uwagę wariant zamknięcia teatru dla widzów w okresie zimowym, dlatego pierwsze trzy premiery skumulowaliśmy na początku sezonu 2020/2021. Dzięki temu odbyły się zgodnie z planem zostały wystawione spektakle „Powrót Tamary” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego w sierpniu 2020 r., a w październiku 2020 „Monstera” w reżyserii Marty Ziółek i „Koniec z Eddym” w reżyserii Anny Smolar.” – Wyjaśnia Roman Osadnik – Dyrektor Teatru Studio w Warszawie.

– „Teraz, podczas tzw. kwarantanny narodowej pracujemy nad rejestracjami przedstawień z repertuaru, które udostępniamy na platformie www.vod.teatrstudio.pl. Prowadzimy działania edukacyjne on-line (m.in. wirtualne pracownie dala artystów w ramach OPEN STUDIOS 2021 na openstudios.pl) i przygotowujemy się do kolejnych premier, które zaplanowane są na marzec 2021.

Będzie to spektakl w reżyserii Natalii Korczakowskiej na podstawie powieści J.G. Ballarda. Mamy nadzieję, że wtedy nasi widzowie będą mogli już powrócić na widownię teatru. Gotowa jest też wystawa z kolekcji Galerii Studio i czeka tylko na widzów. Nie da się jednak ukryć, że jest to bardzo trudny czas dla naszej branży. Najdotkliwiej odczuwają to chyba aktorzy, którzy od 7 listopada2020 r., ponownie, pozbawieni są możliwości pracy w normalnym rytmie, co bezpośrednio przekłada się na drastyczny spadek ich wynagrodzeń. Mamy nadzieję, że najbliższy komunikat rządu nt. obostrzeń zarysuje czasowy horyzont otwarcia instytucji kultury.” – Wyjaśnia Roman Osadnik – Dyrektor Teatru Studio w Warszawie.

 

Teatr Studio to teatr miejski w Warszawie, od 1985 noszący imię Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Teatr powstał w lutym 1972 z inicjatywy ówczesnego dyrektora Teatru Klasycznego Józefa Szajny pporzez przekształcenie Teatru Klasycznego. Teatr mieści się w Pałacu Kultury i Nauki. 17 października 2012 odbyła się uroczystość nadania imion twórców Teatru Studio: Józefa Szajny – Dużej Scenie oraz Jerzego Grzegorzewskiego – Galerii.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /KAB/ 29.01.2021

Fot. Juliusz Multarzyński