Sztuka niejedno ma oblicze

Jan Paweł II powiedział kiedyś, że „Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość”. Niewątpliwie w życiu każdego człowieka sztuka odgrywa bardzo ważna rolę, w tej czy innej formie. 15 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Sztuki .

Sztuka jest określeniem praktycznie niemożliwym do zdefiniowania. Pod jej nazwą kryje się niemal wszystko, co można spotkać w życiu. Wszystko, co wzbudza emocje, porusza, zmusza do refleksji. Sztuka to całokształt dziedzictwa kulturowego cywilizacji: malarstwo, grafika, rzeźba, muzyka, fotografia, teatr, film, rękodzieło ludowe  a nawet sztuka uliczna, malunki na ciele czy potrawy kulinarne. Sztuką jest więc wszystko, co jest tworzone z pasją i uczuciem, bo jak powiedział kiedyś Albert Einstein „Prawdziwa sztuka to taka, która powstaje dzięki potrzebie tworzenia.”

Światowy Dzień Sztuki ustanowiony został w 2011 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Sztuk Plastycznych ( International Association of Art). Na datę obchodów ustanowiono 15 kwietnia  – rocznicę urodzin wielkiego artysty Leonardo da Vinci. Światowy Dzień Sztuki ma na celu zwiększenie świadomości i propagowanie społecznego otwarcia na sztukę.

Promowanie sztuki jest niezwykle ważne, gdyż stanowi ona podwaliny kulturowej cywilizacji. Sztuka ewoluowała przez wieki wraz ze zmieniającymi się kanonami piękna. Zmieniało się również jej pojmowanie. Dzisiaj nie jest już jedynie elementem dostępnym jedynie dla elit. Jest ogólnie dostępna dla wszystkich, by można było ją podziwiać, przeżywać, kontemplować, doświadczać jej.

W związku z obchodami Światowego Dnia Sztuki co roku organizowane są różnego rodzaju wydarzenia artystyczne, wystawy, pokazy, spotkania z artystami. Tegoroczne obchody święta, ze względu na pandemię, nie będą możliwe w takiej formie jak dotychczas, jednak  wszyscy artyści zachęcają do pochylenia się tego dnia nad kontemplacją sztuki.

Zespół Agencji Informacyjnej składa w tym dniu wszystkim artystom, tym z wykształcenia i tym z zamiłowania, najlepsze życzenia.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /now/14.04.2020

Related Post