Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tegoroczne. 29. już obchody, odbywać się będą pod hasłem „Języki rdzenne!”. Hasło  nawiązuje do trwającej od ubiegłego roku Dekady ONZ, proklamowanej dla promocji różnorodności językowej i wielojęzyczności. Na świecie istnieje prawie 7000 języków. Wiele z nich zanika. Większość jest używana przez ludy tubylcze, które reprezentują znaczącą część różnorodności kulturowej świata.

 

„Połowa człowieka składa się z książek, które przeczytał.” Słowa Kazimierza Kutza wydają się tak proste i oczywiste, a jednak tak często człowiek zapomina ile zawdzięcza książkom. 

„Ponad nocą”

Książki każdemu człowiekowi towarzyszą od najmłodszych lat. Najpierw czytane na dobranoc przez rodziców lub troskliwe babcie. Później stają się jednym z najmniej lubianych elementów szkoły podstawowej. Jednak dla każdego przychodzi w życiu czas, w którym zaczyna rozumieć jak wiele zawdzięcza książkom. To właśnie książki kształtują ludzką wyobraźnię, uczą marzyć i walczyć o swoje marzenia. Z książek wychodzi wiedza o otaczającym świecie, relacjach międzyludzkich, różnego rodzaju naukach. Od wczesnego dzieciństwa są nieodłącznym elementem wychowania człowieka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  jest dorocznym świętem organizowanym przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.Pierwsze obchody Światowego Dnia Książki odbyły się w 1995 roku. Na jego obchody wyznaczono 23 kwietnia, datę dość symboliczną w świecie literatury, gdyż stanowi ona daty urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy. To właśnie tego dnia zmarł m.in William Szekspir.

O przyszłości książki mówi Juliusz Erazm Bolek, laureat Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO, z okazji Światowego Dnia Książki ustanowionego przez UNESCO

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

 

Światowemu Dniu Książki i Praw Autorskich towarzyszy również przyznawanie przez UNESCO tytułu Światowej Stolicy Książki. Pierwszy w historii tytuł otrzymał Madryt. W 2023 roku Światową Stolicą Książki została mianowana przez Dyrektor Generalną UNESCO Akra (stolica Ghany). Tam właśnie  rozpocznie się tegoroczne święto książki.

W całorocznym programie obchodów odbywać się będą m.in. wydarzenia literackie, organizowane we współpracy z pisarzami latynoamerykańskimi, projekty artystyczne łączące teatr, muzykę i literaturę oraz wykorzystanie lokalnych rozgłośni radiowych do czytania i promocji poezji.

 

Agencja Informacyjna

Agencja Informacyjna, Kultura /now/,  20.04.2023