Światowy Dzień Drzemki w Pracy

 

13 marca przypada tegoroczny Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Święto zapoczątkowane zostało w Stanach Zjednoczonych. Celem obchodów jest rozpropagowanie pozytywnego wpływu drzemki na zdrowie pracowników, bowiem obniża ona stres, regeneruje organizm i poprawia kreatywność.

Światowy Dzień Drzemki w Pracy zapoczątkowany został kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych. Na jego datę wyznaczono pierwszy poniedziałek po wiosennej zmianie czasu, która w Stanach Zjednoczonych wypada w drugą niedzielę marca. Choć święto jest stosunkowo młode, to pomysł jego wyznaczenia powstał o wiele wcześniej. Do kalendarza chcieli go wprowadzić m.in. Winston Churchill, Thomas Edison, Napoleon Bonaparte czy Albert Einstein.

Rusza XII edycja konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”

Pomysłodawcy Światowego Dnia Drzemki w Pracy chcieli w ten sposób przekonać pracodawców do wyrażenia zgody na krótka drzemkę pracowników w ciągu dnia pracy. W niektórych firmach w Polsce są już specjalne miejsca do takiego wypoczynku, choć święto to nie jest jeszcze w naszym kraju zbyt popularne. W krajach zachodnich tak zwany nap-time jest już bardzo popularny i zachęcają do niego sami pracodawcy. W chinach natomiast przerwę na drzemkę w pracy gwarantuje obywatelom konstytucja.

Osobowości i sukcesy roku 2023

Światowy Dzień Drzemki w Pracy ma także propagować jej prozdrowotny wpływ. Krótka drzemka wspomaga ochronę serca, redukuje napięcie i stres, regeneruje organizm. Odpoczynek ma także pozytywny wpływ na koncentrację, a także wspomaga kreatywność. Drzemka w ciągu dnia powinna trwać od 15 do maksymalnie 30 minut.

Agencja Informacyjna, kultura, /NOW/ 11.03.2023