Stanisław Jędryka, mistrz kina młodzieżowego – rocznica śmierci

22 kwietnia 2020 r. odszedł Stanisław Jędryka wybitny reżyser i scenarzysta, twórca kultowych filmów i seriali dla młodzieży. O śmierci poinformował przyjaciel artysty Zbigniew Kowalewski. Mimo, że Stanisław Jędryka stworzył wiele artystycznych obrazów, do dziś chętnie oglądanych przez widzów, jest postacią, o której nie wiele wiadomo.

Stanisław Jędryka urodził się  w Sosnowcu. Jak kiedyś wyznał „Jest synem dwóch matek, za to ani jednego ojca”, którego nigdy nie poznał. Mimo trudnego dzieciństwa (wychowywał się w rodzinie zastępczej) skończy Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Sosnowcu. W 1956 roku ukończył studia na wydziale reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, ale nie uzyskał dyplomu ponieważ nie złożył pracy w regulaminowym terminie. Jednak przekonał do siebie środowisko filmowe. Jego film dyplomowy „Zbieg” przyniósł mu uznanie. Został asystentem Stanisława Lenartowicza przy dwóch filmach i Stanisława Różewicza przy trzech produkcjach.  Film Stanisława Jędryki „Dom bez okien” był pokazywany na najbardziej prestiżowym w Europie Festiwalu Filmowym w Cannes we Francji. W produkcji udział wzięli m. in. Wiesław Gołas, Elżbieta Czyżewska, Hanka Bielicka i Danuta Szaflarska. Obraz, oparty na scenariuszu Aleksandra Ścibora-Rylskiego. Niestety film nie uzyskał uznania jury.

“Na twórczości Stanisława Jędryki wychowały się całe pokolenia. – Wspomina Juliusz Erazm Bolekpisarz. – „Seriale telewizyjne  takie jak „Wakacje z duchami” czy „Podróż za jeden uśmiech” są ponadczasowe. Dzięki udziałowi w tych filmach wielu aktorów takich jak Filip Łobodziński czy Henryk Gołębiewski zawdzięcza swoją karierę zawodową. Warto też pamiętać o mniej popularnej i znanej części dorobku artystycznego Stanisława Jędryki, myślę o jego filmach fabularnych.”

Stanisław Jędryka zrealizował kilkadziesiąt filmów. Sławę przyniosły mu seriale młodzieżowe takie jak „Do przerwy 0:1” ( kinowa wersja „Paragon gola!”), „Wakacje z duchami”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Stawiam na Tolka Banana”, “Szaleństwa Majki Skowron”.

Film fabularny „Koniec wakacji” otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym Nagrodę Jury Dziecięcego IX Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dziecięcych w Moskwie (1975) oraz Nagrodę XI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dziecięcych w Teheranie (1976).

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaKultura /BEJ/ akt. 11.04.2021