Śpiewające litery

Już po raz jedenasty w Moskwie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Poezji Słowiańskiej „Śpiewające litery“. Jest to najważnieszy wydarzenie literackie w Rosji. Polskę będzie reprezentował poeta Juliusz Erazm Bolek.

 

Historia Międzynarodowego Festiwalu Poezji Słowiańskiej „Śpiewajace litery“ („Поющие письмена“) sięga roku 2009 r. Wtedy w Twerze odbyła się pierwsza edycja tej mprezy. Wzięli w niej udział poeci z dwunastu krajów. Przy Państwowym Uniwersytecie w Twerze została założona „słowiańska aleja“: dla uczczenia każdego z państw słowiańskich posadzono drzewa. Pięknym wydarzeniem i symboliczną tradycją stało się uczczenie pamięci Aleksandra Puszkina: przy pomniku genialnego poety, ustawionego na brzegu Wołgi, poeci wszystkich krajów słowiańskich składali kwiaty. W Bibliotece Państwowej w Twerze została otwarta „słowiańska sala”, gdzie pod portretami klasyków literatury słowiańskiej (takich jak Aleksander Puszkin, Taras Szewczenko, Janka Kupała, Mikołaj I Mirković Petrović-Niegos, Adam Mickiewicz, Iwan Wazow i inmi) występowali współcześni autorzy.

 

Dla slowiańskiego świata literackicego Międzynarodowy Festiwal Poezji Słowiańskiej „Śpiewające litery“ jest jednym z najważniejszych. Podobne wydarzenia tej rangi odbywają się Macedonii, Bułgarii, Serbii, Polsce i choć może się to wydawć dziwne w Londynie – w Wielkiej Brytanii. Jednak jeśli uświadomi się, jak wielu Słowian wyemigrowało na Wyspy staje się to bardziej zrozumiałe. Międzynarodowy Festiwal Poezji Słowiańskiej „Śpiewajace litery“ („Поющие письмена“) przyciąga dziesiątki poetów wszystkich krajow słowiańskich. W trakcie wydarzenia odbywają się odczyty literackie, konferencje, warsztaty poetyckich tłumaczeń i „okrągłe stoły“, koncerty, konkursowe pokazy filmów dokumentalnych.

 

Pomysłodawcą i twórcą Międzynarodowego Festiwalu Poezji Słowiańskiej „Śpiewające litery jest Siergiej Głowiuk – poeta i tłumacz, autor wielu ksiązek poetyckich imonumentalne antologii poezji słowiańskiej „Od stulecia ku stuleciu”.

„Trudno mi samemu uwerzyć, że wydarzenie przekroczyło juz dziesięć edycji. To chyba najlpiej świadczy, że Międzynarodowy Festiwal Poezji Słowiańskiej „Śpiewające litery“ jest potrzebny. Dla mnie jako poety i tłumacza, to olbrzymia korzyść i satysfakcja moc okazję co roku spotykać się z najlepszymi poetami“. – Mówi Agencji Informacyjnej Siergiej Głowiuk – „Szczególnie jestem zadowolony z mozliwości rozmów moich gości np. pomiędzy Radomirem Andriczem z Serbii, Sonią Manojłovicz z Chorwacji i Niko Grafenauerem ze Słowenii itd.“ – Wyjaśnia.

 

 

 

Od kilku lat Miedzynarodowy Festiwal Poezji Słowiańskiej „Śpiewające litery“ jest organziwany w Moskwie. Jedenasta edycja tego wydarzenia rozpoczyna się 18 czerwca 2019 roku w Państwowym Muzeum Aleksandra Puszkina. W progranie dyskusje o wspołczesnych poetach słowiańskich, przekładach ich twórczości, prezentacje poetów, spotkania autorskie, wystawy i koncerty.

 

„To oczywiscie wyróżnienie i zaszczyt uczestniczyćw takim festiwalu“. –Mówi Juliusz Erazm Bolek – poeta – laureat Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. – „Poezja słowiańska jest chyba ewenementem na skalę światową. Jest w tej twórczości coś trochę sentymentalnego co czyli ją wyjatkową“. – Wyjaśnia Poeta.

 

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /DEC/ 16.06.2019