Sejm przyjął uchwałę w sprawie Anny Walentynowicz

 

To już pewne, że rok 2019 będzie Rokiem Anny Walentynowicz, współzałożycielki NSZZ „Solidarność” i znanej działaczki społecznej, która 10 kwietnia 2010 roku zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Swojego zadowolenia z ustanowienia roku 2019 właśnie Rokiem Anny Walentynowicz nie kryje Sławomir Cenkiewicz, znany polski historyk:

– Historia życia Anny Walentynowicz, ściśle zespolona z losami Polaków w XX wieku ,jest jak portret zbiorowy polskich robotników wstających z kolan, by zbuntować się przeciwko komunizmowi. Zawsze skromna, swoje życie traktowała jako służbę- mówi S. Cenkiewicz.

Przedstawiciele opozycji są jednak innego zdania i uważają, że „Walentynowicz nie zasługuje na to, aby być bohaterką”.
Ryszard Petru, założyciel Nowoczesnej poinformował, że jego koło poselskie Liberalno-Społeczni głosowało przeciw. Dlaczego?

– Opluwała Lecha Wałęsę sugerując, że był agentem. Takich wartości nie powinno się promować – wyjaśnia R. Petru.

Mimo niezadowolenia niektórych posłów opozycji Sejm i tak przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Anny Walentynowicz. Za jej przyjęciem głosowało 302 posłów, przeciw było 51, od głosu wstrzymało się 44. Przeciwko uchwale głosowało 24 posłów Platformy Obywatelskiej, 21 polityków Nowoczesnej, czterej przedstawiciele PSL-UED oraz Joanna Scheuring-Wielgus i Ryszard Petru.

„Walentynowicz wraz z Aliną Pieńkowską doprowadziła do kontynuacji strajku w dniu 16 sierpnia i przeobrażenia go w strajk solidarnościowy z robotnikami strajkującymi w innych zakładach pracy. Zapoczątkowana tym narastająca fala strajków i protestów w wielu miejscach Polski zmusiła komunistów do negocjacji i zawarcia porozumienia ze strajkującymi oraz doprowadziła do powstania NSZZ „Solidarność” (…).

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu zasług Anny Walentynowicz dla utworzenia wielkiego ruchu „Solidarności” i odzyskania przez Polskę niepodległości oraz składając hołd jej niezłomnej postawie, ustanawia rok 2019 Rokiem Anny Walentynowicz

– napisano w uchwale.

15 sierpnia 2019 r. przypada 90. rocznica urodzin Anny Walentynowicz.

 

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, Kultura /AER/ 22.07.2018

Fot. Gosiak – cropped from the File:Anna_Walentynowicz_with_Paula_Dobriansky.jpg, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17138989