Rosz Haszana czyli żydowskie Święto Trąbek

18 września 2020 r. Żydzi obchodzą święto Rosz Haszana  (hebr. ‏ראש השנה‎), po hebrajsku „początek roku” lub  tłumacząc dosłownie: „głowa roku”.  Święto w przedwojennej Polsce zwane też Świętem Trąbek lub Trąbkami – to judaistyczne święto Nowego Roku 5781 według kalendarza żydowskiego

 

Jak podkreśla rabin Szalom Ber Stambler z Chabad Lubawicz w rozmowie z Eweliną Rubinstein: „to jedno z najważniejszych świąt w żydowskim kalendarzu”. Rosz Haszana jest żydowskim świętem, które wykracza w swoim głębokim sensie także poza sprawy żydowskie i poza judaizm. Jest świętem, którego sens jest uniwersalny, bo dotyczy całej ludzkości.

–  Jest to rocznica dnia stworzenia świata, a bardziej dokładnie to rocznica dnia stworzenia człowieka, który został stworzony ostatniego dnia dzieła stworzenia – mówi Agencji Informacyjnej rabin Szalom Ber Stambler. – Skoro jest to rocznica dnia stworzenia człowieka, to naturalne jest, ze wtedy też mamy dzień sądu. Sąd, który Bóg prowadzi, żeby sprawdzić człowieka, którego stworzył. Czy dobrze wykonuje powierzone mu zadania i wtedy należy mu dać kolejny dobry i słodki rok, lub na odwrót. Stąd też ten dzień jest u nas bardzo ważny i nazywa się Dniem Pamięci. Wtedy w ramach modlitwy prowadzimy dialogi z Bogiem i przypominamy mu o tym, ze nawet jeżeli nie jesteśmy doskonali, przecież nasi praojcowie naprawdę byli doskonali i oddali Bogu wszystko co mieli, włącznie z własnym życiem, dlatego należy nam dać dobry i słodki rok – mówi rabin.

 

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=EKQrBURDtQE[/embedyt]

Skąd nazwa Święto Trąbek?

– Są różne tradycje – mówi Agencji Informacyjnej rabin Szalom Ber Stambler. – Najważniejszą tradycją jest dęcie w szafarze. Ma to charakter koronowania Boga do bycia naszym Królem. Tak jak przy koronowaniu króla kiedyś trąbili, tak my dmiemy w szofar. To też ma charakter obudzenia społeczności, żeby obudzili się, wrócili do Boga, przybliżyli się i stali się lepszymi ludźmi. Ma to również charakter historyczny. Przypomina o tym, że kiedyś byliśmy dobrzy. Na przykład kiedy wyszliśmy z Egiptu dopiero poznaliśmy Boga i od razu poszliśmy za nim na pustynię. Działaliśmy w ten sposób, że nie mówiliśmy….. najpierw sprawdzimy a później zdecydujemy czy to nam pasuje czy nie, tylko mówiliśmy: zrobimy, posłuchamy. Ta pokora i gotowość do wykonania słowa Boga niech będzie naszą zasługą w ten dzień. Ponieważ jest to jednocześnie dzień sądu, nazywa się “głową roku”.  To co się dzieje w głowie ma wpływ na pozostałe części ciała, tak wszystko co się dzieje w te dwie doby, kiedy trwa święto, ma ogromny wpływ na cały rok. Dlatego staramy się jak najmniej czasu spędzać w sposób niekorzystny – mówi Ewelinie Rubinstein rabin Ber Stambler.

 

Rabin Szalom Ber Stambler fot. Ewelina Rubinstein | Agencja Informacyjna

Jak Żydzi obchodzą Rosz Haszana?

– Staramy się spędzać go na modlitwie, oficjalnych wspólnych modlitwach, odmawiamy psalmy – tłumaczy rabin Shalom Ber Stambler. –  Nawet jedzenie, które jemy, staramy się by było szczególne. Przeważnie słodkie. Maczamy jabłko w miodzie, żeby było naprawdę słodko. Żeby ten prezent duchowy, który jest związany z nowa energią, stworzeniem świata, stworzeniem człowieka, wpływał tylko na nasze mózgi i duchowość, ale także na naszą fizyczność. Jemy również granat, bo granat, który ma tyle dobrych pestek, niech każdy z nas będzie miał pełno dobrych uczynków. Jemy głowę ryby po to, żeby mieć z przodu zawsze dobre działanie, a nie w ogonie – mówi rabin z warszawskiego Chabad Lubawicz.

 

 

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=QfwS7oHqXxc[/embedyt]

 

 

Życzenia dla społeczności żydowskiej z okazji święta skierował Prezydent RP Andrzej Duda:

“Z okazji Rosz ha-Szana przekazuję społeczności żydowskiej zamieszkującej w Polsce życzenia najlepszego zdrowia, pokoju i wszelkiej pomyślności. Niech wspólna celebracja tego święta w Państwa rodzinach, w gronie przyjaciół i bliskich dostarczy dużo szczęścia, przynosząc duchową harmonię, dobro i pocieszenie. Niech radość, która w trakcie świętowania Nowego Roku jest obecna w Państwa domach, towarzyszy Państwu na co dzień i promienieje na wszystkie kolejne poczynania z pożytkiem dla całej Rzeczypospolitej. Z serca życzę Państwu wewnętrznego umocnienia i wiele nadziei na przyszłość. Szana Towa! Szczęśliwego Nowego Roku!” – napisał prezydent Andrzej Duda.

 

Agencja Informacyjna

Ewelina Rubinstein, EST, Agencja Informacyjna, Kultura, 19.09.2018

Ilustracja: By Aleksander Gierymski – http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion/docmetadata?id=4631, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42882793. Na zdjęciu rabin Szalom Ber Stambler dmie w szofar. Fot. E. Rubinstein

Related Post