Rodzinny Piknik Sportowy

Rodzinny Piknik Sportowy i Rodzinny Piknik Wojskowy odbędzie się na Stadionie Powiatowym w Pile. Wydarzeniu będą towarzyszyć koncerty znanych gwiazd. Całość zapowiada się bardzo ciekawe.

W sobotę 13 sierpnia 2022 r. o godz. 14.00 rozpocznie się Rodzinny Piknik Sportowy, zorganizowany przez Powiat Pilski z okazji 100-lecia stadionu. W programie: turniej szkółek piłkarskich, prezentacja oraz pokazy klubów i stowarzyszeń sportowych, różnych dyscyplin: lekkoatletyki, strzelectwa, koszykówki, sportów walki, strzelectwa. Na godz. 17.30 zaplanowany został mecz legendarnej drużyny MKP 1999 Piła z obecnym zespołem MKP Powiat Pilski.

W trakcie Pikniku o godz. 19.00 na scenie wystąpi zespół Melomany – znany z popularnego programu „Jaka to melodia?”. Zapowiada to przypomnienie wielu przebojów polskich i światowych. Natomiast o godz. 20.30 rozpocznie się koncert Andrzeja Piasecznego – muzycznej gwiazda, która łączy pokolenia. Podczas koncertu organizatorzy zaplanowali niespodziankę, także dla publiczności. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest oczywiście bezpłatny.

Obchody 100-lecia Stadionu Powiatowego przy ul. Stefana Okrzei w Pile warto razem świętować.” – Uważa Eligiusz Komarowski – starosta pilski. – „Obiekt ma długą i ciekawą historię. Niestety, przez wiele minionych lat był zaniedbany, a mieszkańcy rzadko z niego korzystali. Po odbudowie, która została zrealizowana w 2020 roku, Stadion Powiatowy przy ul. Stefana Okrzei w Pile to jedno z najważniejszych miejsc w regionie, w którym tętni życie sportowo-rekreacyjno-kulturalne.” – Wyjaśnia Eligiusz Komarowski – starosta pilski.  

To jednak nie koniec atrakcji. Już w niedzielę, 14 sierpnia 2022 r. o godz. 11.00 rozpocznie się Rodzinny Piknik Wojskowy, z okazji Święta Wojska Polskiego. Jest to wydarzenie, które Powiat Pilski organizuje razem z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Pile.

„Podczas Rodzinnego Pikniku Wojskowego, który od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczność, na Stadionie Powiatowym przy ul. Stefana Okrzei w Pile, będzie mogli zobaczyć najnowszy sprzęt wojskowy Wojska Rzeczpospolitej Polskiej i jak zawsze porozmawiać z żołnierzami.” – Przypomina Eligiusz Komarowski – starosta pilski. – Na Rodzinnym Pikniku Wojskowym obecni będą także żołnierze armii Stanów Zjednoczonych Ameryki. W 2022 roku Stadion Powiatowy przy ul. Stefana Okrzei w Pile, podczas Rodzinnego Pikniku Wojskowego będzie gościć rekordową liczbę jednostek, aż 13! – Zapowiada Eligiusz Komarowski – starosta pilski..

„Na Rodzinnym Pikniku Wojskowym na Stadionie Powiatowym przy ul. Stefana Okrzei w Pile będzie ponad 100 żołnierzy i ich sprzęt bojowy. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany czołg Leopard 2A5, który przyjedzie z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej, ze Szczecina przybędzie Moździerz Samobieżny M120 RAK, a ze Złocieńca Bojowy Wóz Piechoty BWP-1. Sprzęt będzie można dotknąć, wejść do środka, zrobić pamiątkowe zdjęcia.” –Zapowiada mjr Robert Nazaruk, zastępca szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Pile.

Podczas Rodzinnego Pikniku Wojskowego, na Stadionie Powiatowym przy ul. Stefana Okrzei w Pile o godz. 19.00 wystąpi zespół „Liber”, następnie o godz. 20.00 – grupa „Mezo”, a 21.00 zagra „Grubson”. Żołnierze Wojska Polskiego przygotują także rekordową liczbę porcji wojskowej grochówki. Dla dzieci jak zwykle dostępne będą dostępne darmowe dmuchańce i wiele innych atrakcji. Podczas pikniku swoje stanowiska będzie miała pilska policji i Państwowa Staż Pożarna w Pile, która zademonstruje swój sprzęt gaśniczy. Także na te wydarzenia organizatorzy zapewniają bezpłatny wstęp.

Stadion Powiatowy przy ul. Stefana Okrzei w Pile ma bardzo bogatą historię. Wszystko zaczęło się w poniedziałek 14 sierpnia 1922 r. Tego dnia został otwarty plac sportowy Stowarzyszenia Sportowego Hertha 1910 Piła – najstarszego pilskiego klubu piłkarskiego. W okresie dwudziestolecia międzywojennego na placu sportowym w Pile odbywały się spotkania międzypaństwowe, jak choćby mecz piłkarski pomiędzy miejscową drużyną SV „Hertha” 1910 a „Polonią” Bydgoszcz. Z tej okazji przybyło do Piły, miasto wówczas znajdowała się jeszcze w granicach państwa niemieckiego, wielu Polaków z okolicznych miejscowości w tym również ze Złotowa i Zakrzewa z polskimi flagami narodowymi, aby kibicować bydgoszczanom i manifestować polskość.

Po II wojnie światowej, kiedy Piła już znajdowała się z powrotem w Polsce, na stadionie sportowym trenowali zawodnicy Robotniczego Klubu Sportowego „Orzeł”, założonego przy Zakładach Przemysłu Ziemniaczanego. Od 1948 roku obiekt służył piłkarzom Kolejowego Klubu Sportowego „Polonia”, utworzonego przez pracowników Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego i stacji Polskich Kolei Państwowych w Pile.

Na Stadionie rozgrywane były mecze piłki nożnej. Zawodnicy założonej w 1971 roku pilskiej sekcji lekkoatletycznej często przygotowywali się tutaj do zawodów. W latach 1979-1989 pilscy lekkoatleci zdobyli 77 medali. Stadion stał się miejscem do treningów i zawodów. W latach 80. XX wieku teren trafił w zarząd Klubu Sportowego „Gwardia”. Przez blisko 100 lat swego istnienia stadion powiatowy przy ul. Stefana Okrzei w Pile był świadkiem wielu triumfów pilskich sportowców.

Od 2001 roku właścicielem obiektu jest Powiat Pilski. Dzięki działaniom starosty pilskiego, zarządu powiatu i radnym bezpartyjnego Stowarzyszenia „Porozumienie Samorządowe w Pile” oraz radnym z klubu Prawo i Sprawiedliwość Stadion Powiatowy przy ul. Stefana Okrzei został zmodernizowany i udostępniony mieszkańcom.

Historycznych obiektów, z około 100-letnią tradycją, w powiecie pilskim po II wojnie światowej zostało niewiele. Dlatego tak bardzo władzom Starostwa zależało na tym, aby zadbać o Stadion Powiatowy przy ul. Stefana Okrzei w Pile i nadać im piękny wizerunek.

W ramach rewitalizacji stadionu powiatowego przy ul. Stefana Okrzei w Pile powstała nowa część rekreacyjna z placem zabaw, siłownią, nowymi altankami, ścianką do graffiti. Do tego wybudowano parking, nowe ścieżki, wymieniono siedziska na trybunach przy płycie głównej, zamontowano nowoczesne sztuczne oświetlenie. Ze środków własnych Powiatu Pilskiego powstała tartanowa bieżnia, skocznie w dal i wzwyż oraz rozbiegi do rzutu oszczepem i pchnięcia kulą. Na płycie głównej boiska zamontowano system nawadniania murawy i wybudowano boisko treningowe w części rekreacyjnej stadionu. Rewitalizację stadionu zrealizowano w ramach projektu „Nowoczesne Centra Społeczno–Rekreacyjne Powiatu Pilskiego – przebudowa oraz adaptacja obiektów i przestrzeni publicznej w Pile”, obejmującym także rewitalizację dawnego kina „Iskra” w Pile, zamkniętego 27 lutego 2009 r. Całkowita wartość projektu to blisko 8.500.000 zł. Przedsięwzięcie było możliwe do zrealizowania dzięki dofinansowaniu w wysokości 7.000.000 zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Zmodernizowany Stadion Powiatowy przy ul. Stefana Okrzei w Pile to doskonałe miejsce do uprawiania sportu, rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. Na ternie obiektu organizowanych jest także wiele wydarzeń kulturalnych oraz koncertów. Stadion Powiatowy jest miejscem integracji społecznej i służy wszystkim mieszkańcom gmin powiatu pilskiego. Odbudowany obiekt doskonale wpisuje się również architektonicznie w centrum miasta, pozytywnie wpływając na jego estetykę. Należy się spodziewać, że po gruntownej modernizacji obiekt, wychowa jeszcze większe rzesze mistrzów i będzie służył następnym pokoleniom.

 

Agencja Informacyjna /dec/ 07.08.2022