Rocznica urodzin Kaliny Jędrusik

Aktorka filmowa i teatralna, piosenkarka, artystka kabaretowa. Kalina Jędrusik wyróżniała się talentem i niezwykłą urodą.  5 lutego mija 93 rocznica urodzin artystki.

Kalina Jędrusik przyszła na świat w Gnaszynie w 1930 roku, choć na jej tablicy nagrobnej widnieje 1931 rok, który przez wiele lat uznawany był za oficjalny. Przyszła aktorka była córką senatora RP Henryka Jędrusika. Do szkoły średniej, którą ukończyła w 1949 roku, uczęszczała w Częstochowie. Cztery lata później ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej w Krakowie.

Debiutem Kaliny Jędrusik była rola Katii w dramacie „Barbarzyńcy”, który wystawiano w 1953 roku w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Przez kolejne dwa lata zagrała jeszcze dwie role w gdańskim teatrze: Kamilli w tragikomedii „Nie igra się z miłością” i rolę Larysy Dmitriewny w tragedii „Panna bez posagu”.

Julian Tuwim w muzyce

W 1955 roku Kalina Jędrusik przeniosła się do Warszawy, gdzie grała na największych scenach stolicy: w Teatrze Narodowym, Teatrze Współczesnym, Teatrze Komedia, Studenckim Teatrze Satyryków, Teatrze Rozmaitości oraz Teatrze Polskim. Razem z Violettą Villas występowała również w Stanach Zjednoczonych dla Polonii.

Poza teatrami występowała również jako aktorka Teatru Telewizji. Spory rozgłos i dobre oceny krytyków przyniosła jej zagrana w 1956 roku rola Kleopatry w „Cezarze i Kleopatrze” w reżyserii Gustawa Holoubka. Recenzje za kolejne role także były pozytywne, a młoda aktorka szybko zyskała  uznanie za udane łączenie skromności i zmysłowości w swoich kreacjach.

Pierwszą rola filmową Kalina Jędrusik był film „Ewa chce spać” z 1957 roku. Obsadzano ja głównie w drugoplanowych rolach kobiet uwodzących i niezależnych, co w latach 60-tych przyniosło jej miano symbolu seksu. W sumie Kalina Jędrusik wystąpiła w 33 filmach.

Od 1960 roku przez kolejnych sześć lat Kalina Jędrusik występowała w Kabarecie Starszych Panów, co przyniosło jej największą popularność. Wykonywane zmysłowym szeptem utworów takie jak: „Bo we mnie jest seks”, „Do ciebie szłam”, „S.O.S. (Ratunku, na pomoc ginącej miłości)”, „Dla ciebie jestem sobą” utrwaliły wizerunek Kaliny Jędrusik jako symbolu seksu.

Za swoje kreacje Kalina Jędrusik była kilkukrotne nagradzana W 1962 roku laureatka nagrody “Złotej Maski” a w 1963 – “Srebrnej Maski” w plebiscycie “Expresu Wieczornego”. W plebiscycie na najlepszą aktorkę w historii polskiego filmu, zorganizowanym w 1996 przez redakcję pisma „Film” z okazji 100-lecia kina, zajęła trzecie miejsce.

Kalina Jędrusik – „Bo we mnie jest seks”

Prywatnie Kalina Jędrusik od 1958 roku była żoną Stanisława Dygata – znanego pisarza, felietonisty i scenarzysty filmowego. Związek pary był otwarty z czego artystka chętnie korzystałaz. Miała romanse m.in. . z Tadeuszem Plucińskim, Wojciechem Gąssowskim, Władysławem Kowalskim, Wiesławem Rutowiczem i Włodzimierzem Sokołowskim.

Kalina Jędrusik zmarła w nocy 7 sierpnia 1991 roku w wyniku ataku astmy oskrzelowej wywołanej uczuleniem na sierść kota. 13 sierpnia pochowano ją w alei zasłużonych cmentarza Powązkowskiego w Warszawie.

W 2021 roku powstał film „Bo we mnie jest seks” opowiadający o życiu Kaliny Jędrusik. W rolę zmysłowej artystki wcieliła się młodziutka i utalentowana aktorka Maria Dębska.

Agencja Informacyjna, kultura /NOW/ 02.02.2023 r.