„Przednówek. Kiedy gotuję to nie marnuję” Konkurs NIKiDW

O tym, że jedzenia nie powinno się wyrzucać, wiedzą wszyscy. Nie zawsze jest to jednak możliwe i często resztki pozostałe z posiłków trafiają do kosza. Receptę na to znalazł Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, który ogłosił konkurs na przepis kulinarny z wykorzystaniem żywności uchronionej przed wyrzuceniem lub pozostałej z innego posiłku.

Konkurs ma na celu popularyzowanie idei nie marnowania żywności. Ma również kształtować i promować postawę, która zwiększa wrażliwość na tą kwestię. Konkurs, poza tym, że będzie inspiracją do radzenia sobie z zaopatrzeniem gospodarstw domowych, pozwoli na wykorzystanie przepisów oraz receptur gospodyń domowych oraz stanie się inspiracją dla innych. Stworzenie oraz rozpowszechnienie jak największej ilości przepisów z jak najszerszym wykorzystaniem produktów pozwoli ograniczyć marnowanie pozostałej żywności.

Zachęcamy do przesłania nam swojego przepisu kulinarnego, przyrządzenia z niego potrawy i wykonania zdjęcia, abyśmy mogli pokazać je światu – mówi Karol Krajewski, Dyrektor Narodowego-Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. – Od zamierzchłych czasów okres wczesnej wiosny stanowił niemałe wyzwanie w gospodarstwach domowych. Gdy zaczynało brakować żywności, spiżarnie świeciły pustkami, a ziemia nie wydała jeszcze plonów, potrawy przyrządzano z tego co zostało. Nie marnowano żywności, a każdy okruch był na wagę złota. Zapobiegliwe gospodynie domowe czyniły więc co mogły aby z ubiegłorocznych zapasów żywności wykarmić rodzinę. Okres ten nazywano przednówkiem, bowiem poprzedzał on nowe plony z przydomowych ogródków i pól. Pojęcie to wyszło niemal zupełnie z codziennego użycia, ponieważ w dzisiejszej rzeczywistości problem braku żywności nie dotyka rozwiniętych gospodarczo społeczeństw. Pojawił się natomiast problem nadmiaru żywności i jej marnowania. Ma on wymiar ekonomiczny, kulturowy i ekologiczny. Obecnie stan epidemii ogranicza naszą mobilność i zmusza nas do robienia zakupów rzadziej, ale większych. Stąd, gdy w lodówce zaczyna brakować produktów, pojawia się problem jak ugotować smaczne danie z tego co zostało… Dzięki Konkursowi poznamy przepisy, które urozmaicą nasz jadłospis i uchronią przed marnotrawstwem żywności.

W celu udziału w Konkursie  należy przesłać przepis wraz ze zdjęciem gotowej potrawy. Umożliwi to Jury na wytypowanie najlepszej receptury. Ocenie podlegać  będą oryginalność przepisu, wpisanie się przepisu w cele oraz idee konkursu, a także jakość i estetyka zdjęcia przedstawiającego efekt końcowy. Zgłoszenia można wysyłać do 17 maja 2020 roku. Zasady konkursu oraz zgłoszeń dostępne są w regulaminie pod linkiem:

http://folkodnowa.pl/2020/04/24/konkurs-przednowek-kiedy-gotuje-to-nie-marnuje-stworz-danie-przepis-i-zdjecie-przeslij-do-nas/?fbclid=IwAR1mT2Txb_NWn9GJS-Mlwt1-aQpion3IWg5yjdOvUkX1gq2c7bTZNo1ZPQ8

Na wygranych czekają nagrody pieniężne.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi został powołany z inicjatywy Premier Beaty Szydło i Ministra Rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytucja nawiązuje do tradycji Państwowego Instytutu Kultury Wsi powołanego przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1936 roku. Instytut ma zająć się nie tylko badaniami historycznymi, ale także rozpoznawaniem, ewidencjonowaniem, digitalizacją oraz upowszechnianiem współczesnego dorobku kultury mieszkańców obszarów wiejskich, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Działalność Instytutu dotyczy wszystkiego, co wieś wniosła do dziedzictwa Polski, zarówno kultury materialnej i niematerialnej.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /now/25.04.2020

Related Post