“Premier Jan Olszewski: Bohater naszych czasów” według Artura Kłusa

Premier Jan Olszewski był polskim politykiem, adwokatem i publicystą. W rok od jego śmierci ukazała się książka Artura Kłusa zatytułowana „Premier Jan Olszewski: Bohater naszych czasów”.

Książka Artura Kłusa „Premier Jan Olszewski: Bohater naszych czasów” to jak do tej pory największa publikacja poświęcona  Janowi Olszewskiemu.Obejmuje ona jedynie krótki, lecz bardzo istotny fragment jego życiorysu. Jan Olszewski to do 1989 postać niezwykle krystaliczna i pozytywnie oceniana. Kontrowersje budzi natomiast okres bycia premierem, choć niewątpliwie to właśnie powoduje ten fragment jego życiorysu najciekawszym. W swojej książce Artur Kłus stara się szerzej opisać ten okres by wyjaśnić co rzeczywiście wydarzyło się w 1992 roku.

– Można potraktować tę książkę jako twór bardzo niezależny.Starałem się spojrzeć na premiera Jana Olszewskiego – a książka opowiada o tych kilku miesiącach – maksymalnie szeroko, wejść jak najgłębiej w codzienność, każdy dzień Jana Olszewskiego. Od momentu kiedy został premierem aż po 4 czerwca [1992 roku]. –  mówi Artur Kłus, auto książki „Premier Jan Olszewski: Bohater naszych czasów”

Książka „Premier Jan Olszewski: Bohater naszych czasów”  jest wynikiem wieloletnich rozmów, które autor przeprowadził w latach 2007 oraz 2012-2017 zarówno z samym  Janem Olszewskim jak i jego współpracownikami i politycznymi przeciwnikami. Ze względu na brak dostępu do wielu dokumentów publikacja opiera się na setkach zebranych wypowiedzi i relacji świadków.

– Monografia na tle innych publikacji, wyróżnia się po pierwsze – kompleksowym, wielowątkowym i wieloaspektowym ujęciem premierostwa Jana Olszewskiego, po drugie – próbą ukazania postaci Jana Olszewskiego z różnych perspektyw politycznych i światopoglądowych. Artur ukazuje bowiem osobę premiera Olszewskiego w wielowymiarowej perspektywie, wykazując złożoność ówczesnego kontekstu politycznego. Koncentruje się on bowiem nie tylko na strategii politycznej, lecz również na cechach osobowości premiera, wyznawanych przez niego wartościach, motywach działań, procesie decyzyjnym, zarządzaniu i organizacji pracy oraz kontaktach z najbliższym otoczeniem. Kwestie dotyczące rządu Jana Olszewskiego są zatem tylko uzupełnieniem i tłem do opisu postaci premiera. Po trzecie (…) monografia wyróżnia się pokaźną liczbą źródeł i opracowań, na bazie których odtworzono sylwetkę polityczną byłego premiera. – mówi o książce prof. dr hab. Radosław Zenderowski, dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW.

Jan Ferdynand Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 w Warszawie. Był polskim politykiem, adwokatem i publicystą. W okresie II wojny światowej i okupacji był żołnierzem Szarych Szeregów oraz uczestnikiem powstania warszawskiego. Działacz opozycji demokratycznej i obrońca w procesach politycznych w okresie PRL, wolnomularz. W latach 1991–1992 był prezesem Rady Ministrów, później posłem na Sejm I, III i IV kadencji, a także założycielem i przewodniczącym Ruchu dla Rzeczypospolitej oraz Ruchu Odbudowy Polski. Dwukrotnie był także członkiem Trybunału Stanu, a w latach 2006–2010 doradcą prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Kawaler Orderu Orła Białego. Zmarł 7 lutego 2019 w Warszawie.

Artur Kłus – polski socjolog i pedagog. Ukończył wydział nauk humanistycznych SGGW. Jego specjalizacją na studiach i główną pasją jest socjologia polityki. W pracy licencjackiej badał przyczyny upadku rządu Jana Olszewskiego. Jest autorem monumentalnego dzieła poświęconego postaci premiera Jana Olszewskiego. Jest autorem publikacji „Lider w kulturze. Studium działalności Krystyny Jandy” a także książki „Premier Jan Olszewski: Bohater naszych czasów”.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /now/ 01.03.2020