„Powitanie Słońca” Stephena Haskella

29 maja rozpoczęła się 26. edycja festiwalu filmowego Wiosna Filmów. W ramach tego wydarzenia 3 czerwca swoją premierę miał film „Powitanie słońca”, który w polskich kinach pojawi się 19 czerwca 2020 roku , dwa dni przed Międzynarodowym Świętem Jogi.

Film „Powitanie słońca” to dokument o uniwersalnej sile jogi oraz podążaniu za nią przez kultury oraz kontynenty. Reżyserem obrazu jest Stephen Haskell, który wyrusza w podróż po świecie by odwiedzić miejsca, które innym nawet nie kojarzą się z jogą. Haskell rozmawia między innymi z więźniami słynnego amerykańskiego San Quentin, z Masajami, którzy praktykują  jogę od wieków, czy też z parą Żydów, którzy poprzez jogę odnaleźli drogę do judaizmu.

Stephen Haskell to utalentowany fotoreporter i dokumentalista, którego życie w pewnym momencie stanęło na głowie. Zdiagnozowano u niego ciężką chorobę, został sparaliżowany a tradycyjna metoda nie dawała nadziei na powrót do zdrowia. Przełomowym momentem w jego życiu okazało się spotkanie z Teresą Polsen. Za jej namową Haskell zgłębiał tajniki jogi, jej filozofię a także wszystko co się za jogą kryje. Zaczął praktykować według szkoły mistrza B.S.K. Iyengara  uważanego za jednego z największych współczesnych nauczycieli jogi oraz wybitną światową osobowość. Z tych właśnie inspiracji zrodziła się idea nakręcenia dokumentu, który łączy osobistą historię z szerokim spojrzeniem na fenomen jogi.

Joga jest jednym z sześciu ortodoksyjnych systemów filozofii indyjskiej. Zajmuje się wszelkimi związkami pomiędzy ciałem a umysłem. Odpowiedni trening ciała, dyscyplina duchowa i przestrzeganie zasad etycznych pozwala praktykującym rozpoznać naturę rzeczywistości. W ujęciu religijnym joga ma prowadzić do przezwyciężenia prawa karmy i wyzwolenia z kręgu wcieleń.

Film „Powitanie słońca”, którego dystrybutorem jest AURORA FILMS, w polskich kinach swoją premierę będzie miał 19 czerwca 2020 roku, czyli dokładnie dwa dni przed Międzynarodowym Świętem Jogi przypadającym na 21 czerwca.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 06.06.2020