Juliusz Wątroba fot. Rafał Gacek

Pospiesznym do miłości

„Pospiesznym do miłości” to nowa książka Juliusza Wątroby. Zawiera trzynaście opowiadań, różnorodnych tematycznie – od romantycznych po skandalizujące; od skrzących się humorem, po dramatyczne; od realistycznych po abstrakcyjne.

 

„Pospiesznym do miłości” to 45 publikacja w dorobku Juliusza Wątroby – poety, satyryka, prozaika, kabareciarza, autora spektakli teatralnych, pieśni i piosenek. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa „Śląsk”.

 

„Chodziły za mną te opowiadania”. – Opowiada Agencji Informacyjnej Juliusz Wątroba, autor książki „Pospiesznym do miłości”. – „Wpraszały się, naprzykrzały, kołatały do zamkniętych drzwi, nie dawały spać… Nie miałem więc żadnych szans, by przed nimi uciec, schować się, przeczekać, ale je w końcu napisać… A każde zakotwiczone w rzeczywistości, trzymające się mocno życia, jak kleszcz głodny  krwi,  skóry… Więc sytuacje autentyczne – i owa nieszczęsna mozaika wyburzona haniebnie, i mój „areszt” w peerelowskim przedszkolu, i spadochroniarz lądujący na dachu wieżowca… I postacie wprost z życia wzięte: kobiety, które spotkałem czy faceci, których lepiej żebym nie spotkał…”

 

W książce „Pospiesznym do miłości” czytelnik odnajdzie autora takim jakim jest w istocie w swojej różnorodnej i przewrotnej twórczości – raz pod postacią beztroskiego  błazna, czy uwodziciela, by po chwili spotkać się z ciężko doświadczonym przez los człowiekiem zanurzonym w dramacie przemijania. Jeśli do tego doda się inteligencję, błyskotliwość i lekkość, z jaką pisarz porusza się w „dobrym słowie”, to lektura warta jest poznania.

 

„Wszystkie historie stanowiące kanwę opowiadań zostały przepuszczone przez moje szare komórki (które w czasie pisania stają się kolorowe!), przemieszane w czasach i w przestrzeniach, ubarwione (chorą?) wyobraźnią”. – Wyjaśnia pisarz Juliusz Wątroba. – „Oczywiście – tematem dominującym jest tytułowa miłość,  nadająca sens i bezsensy naszym skomplikowanym życiorysom, których scenariusze pisze (jestem tego pewien!) błyskotliwy Intelekt, czasem bawiący się nami i z nami beztrosko, czasem łagodny i dobrotliwy, to znów złośliwy i okrutny, jednak zawsze nieprzewidywalny…”

 

Pospiesznym do miłości
Pospiesznym do miłości

 

Juliusz Wątroba – poeta, prozaik, satyryk, kabareciarz…, zadebiutował lirycznie miesięczniku kulturalnym „Radar” w 1977 roku.

Opublikował 45 książek  (m.in. „Czas błazna”, „Nie-do-mówienia”, „Śmiech przez bzy”, „…i-granie z czasem”, „Kryształ”, „Od nocy do świtu”, „Bliskość oddaleń”. Autor musicali (m. in. „Szczęśliwi ludzie”, z muzyką Janusza Kohuta), spektakli („Pociąg pospieszny do miłości”), programów kabaretowych (np. „Pospolite lanie”), tekstów pieśni i piosenek, felietonów… Setki jego wierszy ukazało się w pismach literackich, kulturalnych, satyrycznych i w edycjach zbiorowych.  Laureat około stu konkursów literackich. W latach 1989 – 2004 współpracował z Polskim Radiem, gdzie jego utwory interpretowali najwybitniejsi autorzy. Członek kabaretu TON, założyciel i autor kabaretu FANaberie…  Za twórczość literacką otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m. in. nagrodę im. Wladysława Orkana (Warszawa 2010), medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis  (2016).

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /BEJ/ 13.02.2019

Fot. Rafał Gacek