Piosenkarka Maria Koterbska zmarła w wieku 96 lat

 

 „Swingująca dama polskiej piosenki” nie żyje. W trakcie trwającej ponad 60 letniej kariery Maria Koterbska zgromadziła w swoim repertuarze 1500 piosenek. Wśród nich warto wymienić takie przeboje jak: „Karuzela”, „Augustowskie noce”, czy „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, które nuciła cała Polska. 18 stycznia 2021 roku zmarła w wieku 96 lat.

 

Maria Koterbska urodziła się 13 lipca 1924 roku w Bielsku-Białej. Piosenkarka pochodziła z rodziny muzyków – jej ojciec był skrzypkiem a mama pianistką. Piosenkarski debiut bielszczanki przypadł na czas studiów farmaceutycznych, kiedy namówiona przez kolegów z roku wystąpiła w koncercie „Studenci na odbudowę Warszawy”. Została zauważona przez profesora Andrzeja Bursę, który polecił ją  następnie dyrygentowi orkiestry Rozgłośni Śląskiej Polskiego Radia.

 

Początkowo śpiewała w radiowej rozgłośni, ale kiedy przyszły lata 50., Maria Koterbska osiągnęła taką rozpoznawalność, że rozpoczęła występy w  halach i Filharmoniach oraz Teatrach.

W 1952 roku dołączyła do krakowskiego Teatru Satyryków, gdzie występowała przez dwa sezony. Zaangażowała się również do warszawskiego kabaretu literatów i aktorów zwanego „Wagabunda”. Przygoda trwała 11 lat.

„Wagabunda” pierwsza wyjeżdżała do Londynu, Czechosłowacji, Ameryki. Pamiętam, jak przyjechaliśmy pociągiem do czeskiej Ostravy i od dworca prowadzili nas z kwiatami do ratusza, zupełnie jak jakąś delegację rządową – wspominała niegdyś w wywiadzie Maria Koterbska.

 

Prócz wyjazdów z „Wagabundą”, Maria Koterbska wielokrotnie była zapraszana na solowe występy za granicę. Śpiewała m.in w Monako. Pod koniec lat 50. jako pierwsza polska piosenkarka zaśpiewała w Izraelu.

 

Piosenkarka wystąpiła również w kilku filmach: Skarb (1948), Sprawa do załatwienia (1953) oraz Irena do domu! (1955). Śpiewała również na naszych rodzimych festiwalach w Opolu (  m.in. w roku 1965 oraz 1979) oraz w Sopocie (1963 rok).

 “Była pierwszą, która odważyła się niegdyś przełamać «dziarski» styl odtwórczy, lansując piosenkę intymną, nieraz nawet półpoetycką lub satyryczną” – pisał o artystce Lucjan Kydryński.

Maria Koterbska karierę zakończyła w 2013 roku, z 1500 utworami na koncie, z czego tylko 400 nagranymi. Do jej największych przebojów zaliczyć można chociażby: „Karuzela”, „Wio, koniku”, „Mój chłopiec piłkę kopie”, czy „Serduszko puka w rytmie cza-cza”.

 

 

„To wielka strata dla polskiej kultury, którą szczególnie boleśnie odczuwamy w Bielsko-Białej. Maria Koterbska to wielka dama polskiej piosenki, której głos osładzał szarą rzeczywistość wielu pokoleniom Polaków – mówi Tomasz Małodobry, dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej.

W roku 1979  Maria Koterbska została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1999 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 5 maja 1994 roku uchwałą Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Maria Koterbska została wpisana do „Księgi Zasłużonych dla Bielska-Białej”.

 

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /WAC/ 18.01.2021

Fot. Edward Hartwig (1909-2003) – Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 42-L-266-1, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30439982

 

Related Post