Pies też świętuje!

1 lipca to właśnie ta data, która w Polsce, oficjalnie jest uznana za Dzień Psa. Ustalenie takiego dnia było inicjatywą redakcji czasopisma „Przyjaciel Pies” w 2007 roku. Warto, choć małym gestem uczcić dzień szczekających czworonogów kupując im np. ulubiony smakołyk lub małą zabawkę.

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Coś w tych słowach jest.

Według sondażu Kantar Public, psa ma ok 42 proc. Polaków! To prawie połowa Polaków.

Decydując się na zwierzę w domu, człowiek przyzwyczaja się do niego, utożsamia się z nim, uczy go co wolno a czego nie. Szczęśliwi posiadacze psa przeżywają z nim niejedną dobrą bądź przykrą chwilę, dlatego też można ten jeden dzień w roku uczynić dla niego wyjątkowym. Długi spacer po parku z zabawami, nowa zabawka, ulubiona przekąska- czy nie brzmi to świetnie?

Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia psa domowego. Badania genetyczne przeprowadzone w 2002 r. sugerowały, że psy pochodzą od euroazjatyckich wilków, od których oddzieliły się około 125.000 lat temu, a osobny gatunek ostatecznie wytworzyły 15-40.000 lat temu. Do kilku pozostałych teorii można zaliczyć tę, według której udział w powstaniu psa domowego mają kojoty i szakale, zwłaszcza na terenach ich naturalnego występowania.

Według badań genetycznych przeprowadzonych przez Adama Boyko i współpracowników z Uniwersytetu Cornella w Stanach Zjednoczonych Ameryki można domniemywać, że psy pochodzą z Afryki, a nie jak dotąd sądzono z Azji. Psy mogły rozprzestrzenić się po świecie z Czarnego Lądu, wraz z przodkami człowieka.

W 2017 r. zespół dr. Krishny Veeramahy z Uniwersytetu Stony Brook wykazał na podstawie badań DNA, że wszystkie współczesne psy pochodzą od jednej grupy wilków, do udomowienia których doszło 20-40.000 lat temu, co stoi w sprzeczności z popularną w poprzednich latach teorią, zgodnie z którą do udomowienia psa doszło dwa razy – we wschodniej i zachodniej części Eurazji.

Jedną z najstarszych ras hodowanych obecnie jest maltańczyk. Początki udomowienia psa szacuje się na ok. 12-17 tys. lat temu, był on używany przez myśliwych z Syberii, pojawia się też w Ziemi Świętej oraz w Iraku.

„Psy stanowią bardzo wdzięczny temat filmów.” – Zauważa pisarz Juliusz Erazm Bolek. – „Powstało wiele obrazów ze szczekającymi bohaterami w rolach głównych, a nawet seriali, zarówno dla dzieci i dorosłych. To najlepszy dowód jaką sympatią cieszą się psy u ludzi.” – Ocenia pisarz Juliusz Erazm Bolek

Poniżej, kilka informacji w temacie które warto znać:

  • Na spacer z psem można wychodzić tylko trzymając psa na smyczy.
  • Należy sprzątać po swoim zwierzaku.
  • Psy mogą jeździć komunikacją publiczną ale warunkiem koniecznym jest bezpieczeństwo psa oraz pasażerów.
  • Aby adoptować psa trzeba spełniać odpowiednie warunki zależące od rasy psa.
  • Biorąc pod opiekę psa musisz wziąć na siebie całą odpowiedzialność za jego zachowanie.
  • Przewożąc psa pociągiem, pies musi posiadać specjalny bilet.
  • Właściciel psa ma obowiązek zapewnienia mu pomieszczenia chroniącego go przed upałami, zimnem i opadami atmosferycznymi.
  • Zabrania się trzymania psów na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry.

Agencja Informacyjna, Kultura /ALS/ 1.07.2021

Related Post