Perły architektury zapisane w pamięci i na zdjęciach

 

 

W galerii warszawskiej Trasy WZ jeszcze przez miesiąc można podziwiać wyjątkową ekspozycję. Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Polskie Towarzystwo Tatrzańskie przygotowali wystawę zdjęć obiektów turystycznych z okresu 1918-1939.

 

Fotografie Zbyszko Siemaszki w kolorze

 

Ekspozycja jest dostępna w Galerii Trasy WZ na warszawskiej Starówce. Składa się z 60 plansz, które przedstawiają budynki, będące perłami architektury. Większość z przedstawionych na zdjęciach obiektów nie przetrwała do czasów współczesnych. Te, które nadal istnieją, w wyniku licznych przebudów i remontów, mają aktualnie zupełnie inny wygląd. Zdjęcia obiektów turystycznych, okresu międzywojennego, prezentowane na wystawie w Galerii Trasy WZ, na warszawskiej Starówce, pochodzą z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także ze zbiorów Polony.

 

Zadaniem prezentowanych zdjęć w Galerii Trasy WZ, na warszawskiej Starówce, jest wzbudzenie zainteresowania, aby widzowie mieli potrzebę samodzielnego zgłębienia wiedzy. Przybliżanie historycznej architektury obiektów to swoiste zdobywanie wiedzy o przeszłości, szczególnie dla młodego pokolenia. Obecnie praktycznie już nikt nie pamięta okresu powstawania tych budowli, z których wiele miało przecież burzliwą historię. Tylko nielicznym obiektom udało się przetrwać burzliwy okres dziejów, szczególnie czas wojny, gdy barbarzyńskie działania niemieckiego okupanta doprowadziły do likwidacji wielu obiektów turystycznych.

 

Na planszach w Galerii Trasy WZ, na warszawskiej Starówce, organizatorzy umieścili też kilka współczesnych obiektów, robiąc to z rozmysłem, by zachować harmonię pomiędzy czasem przeszłym, a obecnym, tak by oglądająca ekspozycję publiczność miała możliwość porównania z tym co zapamiętali w kadrach własnej pamięci, po wspominania chwil, gdy samemu gościli w tych miejscach kilkadziesiąt lat temu.

 

Juliusz Erazm Bolek: Monochrome

 

Galeria W-Z, położona jest w ciągu pieszym najstarszych schodów ruchomych w Warszawie, tuż obok Kolumny Zygmunta, przy tunelu al. Solidarności. Patronat honorowy nad wystawą w Galerii Trasy WZ, na warszawskiej Starówce, objęła Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego. Cykl wydarzeń związanych z prezentacją wystawy dofinansowany jest z środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

 

Agencja Informacyjna, kultura, /KAM/ 12.12.2022