Perkusista The Beatles kończy 82 lata

Ringo Starr, brytyjski muzyk, wokalista i perkusista. Jeden z pięciu członków legendarnego zespołu The Beatles kończy 7 lipca 80 lat.

Ringo Starr, a właściwie sir Richard Starkey, urodził się 7 lipca 1940 roku w Liverpoolu. Był chorowitym chłopcem, przez co opuszczał zajęcia w szkole. Jako młody chłopak interesował się muzyka skifflową- rodzaj muzyki folk, z wpływami jazzu i bluesa, wykonywanej przeważnie na różnego rodzaju zaimprowizowanych instrumentach czy wręcz przedmiotach codziennego użytku. To zainteresowanie sprawiło, że w 1957 roku, wraz z kolegą Eddiem Claytonem, założyli zespół The Eddie Clayton Skiffie Group. W 1959 roku młody Richard dołączył do grupy The Raving Texans, która później przekształciła się w The Rory Storm and Hurricanes i stała się jedna z najpopularniejszych w Liverpoolu. Rok później w Hamburgu Ringo Starr po raz pierwszy spotkał się z grupą The Beatles i kilkukrotnie zastępował perkusistę grupy Pete’a Besta. Tych kilka wspólnych koncertów zaowocowało w 1962 roku stałą współpracą, po tym jak grupa postanowiła zmienić perkusistę. Ringo Starr pozostał perkusistą The Beatles aż do rozpadu zespołu w 1970 roku.

W zespole The Beatles Ringo Starr pełnił rolę nie tylko akompaniatora, był osobą prowadzącą. John Lennon nazywał Ringo Starra sercem zespołu. Ringo napisał także kilka piosenek, które znalazły się w repertuarze grupy, były to m.in. Don’t Pass Me By czy Octopus’s Garden.

Po rozpadzie zespołu Ringo zajął się karierą zarówno muzyczna jak i aktorską. Wydał kilkanaście albumów, a ten pod tytułem Ringo z 1973 roku okazał się jego największym sukcesem. Największymi hitami singlowymi Ringo okazały się piosenki Back of BoogalooPhotograph i You’re Sixteen, które wspięły się na pierwsze miejsca na amerykańskich listach przebojów. Gościnnie pojawiał się także na solowych albumach dawnych kolegów z zespołu George’a Harrisona (All Things Must PassSomewhere in England), Johna Lennona (John Lennon/Plastic Ono Band) i Paula McCartneya (Tug Of WarPipes of PeaceGive My Regards To Broad Street i Flaming Pie).

30 grudnia 2017 roku w brytyjskich mediach pojawiła się informacja, że królowa Elżbieta II chce nadać artyści tytuł szlachecki za jego dokonania muzyczne. 20 marca 2018 w Pałacu Buckingham uroczystego aktu nadania szlachectwa w imieniu królowej dokonał książę Wilhelm.

Mimo, iż sir Richard Starkey jest leworęczny, to przez cały przebieg kariery gra na zestawie ustawionym jak dla praworęcznych. W 2007 roku muzyk został sklasyfikowany na 26. miejscu listy 50 najlepszych perkusistów rockowych według Stylus Magazine.

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 07.07.2020, akt. 05.07.2022

Foto By Dietmar Rabich, CC BY-SA 4.0