Olimpia Kogut: Makrokompozycja

Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile wraz z Powiatem Pilskim udostępniło ekspozycję „Makrokompozycja”, której autorką jest Olimpia Kogut. Jest to pierwsza wystawa tej plastyczki.

Prace pokazane na wystawie „Makrokompozycja” w Galerii Debiutów Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile praca dyplomowa Olimpii Kogut.

– „Prace powstały za pomocą technik mieszanych: z użyciem przeróżnych szablonów, przez wytarcia, nakładanie różnych warstw i elementów, tak, by uzyskać ten efekt, który sobie założyłam.” – Opowiada o swojej pracy dyplomowej Olimpia Kogut. – „Grafiki korespondują z moją ciekawością co do rzeczy, które zawsze mnie interesowały. Zaczęło się przed studiami jeszcze, gdy zaczęłam interesować się fotografią. Znajdowałam w tym coś takiego… pierwszego, od czego można wyjść i działać. Była to głównie makrofotografia, zdjęcia czarno-białe, śledzenie faktur. To był punkt wyjścia. Później zaczęła mnie interesować cielesność. Zaczęłam fotografować ciało, były to też fotografie makro, ta zależność pomiędzy światłem i cieniem, powstawanie z nich kształtów – tak ten cykl się tworzył. Do tego doszła grafika warsztatowa, połączenie rysunku i grafiki. – Wyjaśnia Olimpia Kogut – autorka wystawy „Makrokompozycja”.

Praca dyplomowa „Makrokompozycja” Olimpii Kogut okazała się dla oceniającej ją komisji początkowo kontrowersyjna. Dlatego otrzymane przez artystkę wyróżnienie “Najlepszy Dyplom Akademii Sztuk Pięknych 2020” tym większe robi wrażenie.

„Na studiach zajmowałam się grafiką warsztatową. Pracowałam głównie na płytach, na klasycznym druku wklęsłym, ale też zrobiłam coś… wyjątkowego.” – Opowiada Olimpia Kogut. – „Chciałam pokazać, że za pomocą rysunku można uzyskać podobne efekty jak w grafice, taką samą czerń i taką samą kreskę i to też było ważnym elementem mojej pracy dyplomowej. Zrobiłam prace porównawcze – praca dyplomowa okazała się kontrowersyjna, ale ostatecznie zdobyłam wyróżnienie „Najlepszy Dyplom Akademii Sztuk Pięknych 2020”. Mój profesor Przemysław Tyszkiewicz od grafiki i profesor Bogna Kozyra-Radomska podali sobie dłoń uruchamiając jednocześnie kierunek studiów „rysunek”, na którym można eksperymentować z grafiką.” – Wspomina Olimpia Kogut.

„Mocno fascynujące jest, że po wystawie prac Marty Zatylny prezentujemy sztukę Olimpii Kogut, nową wystawę w Galerii Debiutów Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile będzie miała Karolina Smorawska, następnie w nowym już roku Agnieszka Szymańska – a wszystkie te talenty wyszły „spod ręki” Lucyny Pach. Dla nas to przepiękna chwila, wielka rzecz, że tak wspaniale uzdolnione osoby kończąc studia plastyczne wracają do nas ze swoimi dziełami. Idziecie, panie, przebojem w świat z tak wspaniałą sztuką. Jesteśmy zachwyceni, że możemy to oglądać, że to dzieje się w naszych progach. Nie musimy eksportować sztuki, my na miejscu mamy wyjątkowe talenty.” – Mówił Edmund Wolski – Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile

„Bardzo się cieszę, że mogę oglądać prace Olimpii Kogut na żywo, są wspaniale, ogromne gratulacje.” – Oświadczyła Lucyna Pach – pilska artystka, nauczycielka, u której Olimpia Kogut uczyła się rysunku. – „Cieszę się, tym bardziej, że rysunek jest dla mnie bardzo ważny – myślę, że leży u podstaw innych dziedzin sztuki. Jestem zachwycona warsztatem jaki prezentuje Olimpia Kogut, ale oprócz tego, że Olimpia jest utalentowana warsztatowo, posiada – mimo młodego wieku – dużą świadomość artystyczną. Samo rzemiosło nie wystarczy, by stworzyć dzieło sztuki; potrzebny jest pierwiastek emocjonalno–intelektualny. To wszystko jest w twórczości Olimpii Kogut – jest warsztat i jest świadomość. Wystawa jest wspaniała.” – Oceniła Lucyna Pach – pilska artystka, nauczycielka.

Młodej graficzne sukcesów gratulowała także Agnieszka Matusiak – Dyrektor Biura Starosty Pilskiego.

– „W imieniu Eligiusza Komarowskiego – starosty pilskiego chcę pogratulować Pani Olimpii Kogut artystycznej drogi, bo droga, jak pani zaznaczyła, była zawsze taka sama, związana ze sztuką – od pierwszych kroków w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” i w pilskiej szkole i dzisiaj w naszej Galerii Debiutów. Jest pani najlepszym przykładem na to, że edukacja artystyczna – dzięki wspaniałym nauczycielom, takim jak Lucyna Pach, przynosi efekty. Możemy być dumni jako mieszkańcy Piły, że mamy takich wspaniałych ambasadorów. Życzę, by pani marzenia się spełniały, by takich wystaw było więcej u nas, w Polsce i na świecie.” – Podsumowała Agnieszka Matusiak – Dyrektor Biura Starosty Pilskiego.

Olimpia Kogut urodziła się w Pile, uczyła się w pilskich szkołach (m.in. jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej), potem ukończyła grafikę warsztatową i projektową Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Główną pracownią dyplomującą Olimpii Kogut była pracownia intaglio Katedry Grafiki Artystycznej pod opieką prof. Przemysława Tyszkiewicza, aneks z rysunku natomiast pod kierunkiem prof. Bogny Kozyry-Radomskiej. W roku 2020 Pilanka obroniła dyplom artystyczny z oceną celującą uzyskując tytuł magistra sztuki. Jest laureatką honorowego wyróżnienia Najlepszy Dyplom ASP 2020.

Pasja artystyczna Olimpii Kogut zaczęła rozwijać się we wczesnym dzieciństwie.

– „Mój ojciec zauważył, że mam smykałkę do rysowania, malowania i starał się nie zaprzepaścić we mnie tych zdolności. Sam jest uzdolniony plastycznie i podejrzewał, że córka pójdzie w jego ślady.” – Wspomina Olimpia Kogut. Gdy miała 9 lat zaczęła uczęszczać na zajęcia plastyczne do Młodzieżowego Domu Kultury Iskra, potem przepisała się do grupy Lucyny Pach i kontynuowała rysunek w jej grupie aż do studiów. – „Te zajęcia wykształciły we mnie przekonanie że chcę to robić, że chcę zajmować się sztuką. Będąc małą dziewczynką, wielokrotnie, mówiłam mamie, że pójdę na akademię sztuk pięknych. Dla mnie był to oczywisty wybór, prosta droga – od zawsze.” – Wyznaje Olimpia Kogut.

Obecnie Olimpia Kogut mieszka w Warszawie. Niedawno – jako grafik – podjęła pracę w prestiżowej agencji reklamowej.

Jednak stolicę postrzega jako etap w zawodowym życiu. Tęskni za Wrocławiem, gdzie studiowała. Planuje także bywać w rodzinnym mieście i tu, w Pile, współpracować m.in. z galerią Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, tworzyć projekty.

– „Zawsze będę chętnie wracać tutaj, dlatego też ta wystawa „Makrokompozycja” i decyzja, by tutaj zacząć moją podróż, przygotować ekspozycję na debiut. Cieszę się, że będzie miał miejsce w Pile, bo przecież tutaj się wszystko zaczęło – mówi Olimpia Kogut.

Wystawę „Makrokompozycja” Olimpii Kogut w Galerii Debiutów Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00, w środy od 9.00 do 19.00. Ekspozycja będzie dostępna do 6 września 2021r.

Agencja Informacyjna, Kultura /DEC/ 22.07.2021

Related Post