Oh my Gotz!

 

12 sierpnia urodziny obchodzi polski aktor i wokalista Artur Gotz  – jeden z najczęściej koncertujących polskich artystów, przyciągający na swoje występy liczną publiczność.

Artur Gotz urodził się 12 sierpnia 1983 w Krakowie. Swoją przygodę sceniczną rozpoczął już w jedenastym roku życia.  Majac zaledwie 15 lat rozpoczął współpracę z Teatrem The Imagination w Londynie, gdzie wystąpił w trzech spektaklach. Swoje swoje umiejętności sceniczne doskonalił w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie – Wydziałach Zamiejscowych we Wrocławiu. W 2006 r. wystąpił w dyplomie u Jana Szurmieja, a pracę magisterską napisał na temat „Teatr piosenki Ewy Demarczyk”.

Po studiach związany z teatrami Warszawy (Współczesny, Kamienica, 6. piętro), Łodzi (Nowy) i Chorzowa (Rozrywki). Aktualnie aktor Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi, współpracuje również z Teatrem Piosenki Romana Kołakowskiego i Mazowieckim Teatrem Muzycznym im. Jana Kiepury.

Równolegle do kariery aktorskiej Artur Gotz rozpoczął karierę wokalną. Jako wokalista debiutował w krakowskiej Piwnicy pod Baranami, rozpoczynając współpracę z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym.

 

W 2010 r.  ukazała pierwsza się solowa płyta Artura Gotza “Obiekt seksualny” z 17 piosenkami o tematyce damsko-męskiej.

 

W 2015 r. ukazała się druga płyta artysty zatytułowana “Mężczyzna prawie idealny” pod patronatem TVP 2 z piosenkami satyrycznymi autorstwa Agnieszki Chrzanowskiej (zobacz teledysk “Obecny narzeczony”). Na Walentynki 2018 r.  aktor sprawił swoim fanom prezent – trzeci solowy album zatytułowany „Kabaret Starszych Panów. Przeboje wszech czasów śpiewa Artur Gotz” z utworami Jeremiego Przybory i Grzegorza Wasowskiego. Płycie towarzyszy teledysk “Już nie kąpiesz się dla mnie”

 

Artur Gotz w klasycznym repertuarze Wasowskiego i Przybory brzmi tak elegancko i szlachetnie, że można dać mu frak i cylinder i nakręcić z nim remake Kabaretu Starszych Panów. Artysta odnajduje się w tym repertuarze tak dobrze i swobodnie, jakby twórcy kabaretowych piosenek Starszych Panów przygotowali je (również) z myślą o nim – mówi Miłosz Manasterski, Redaktor Naczelny Agencji Informacyjnej – więcej

 

Artysta współpracuje również z autorem piosenek i tekstów Dariuszem Rzontkowskim, współtwórcą Kabaretu Mumio oraz z krakowskim jazzmanem Markiem Michalakiem.

 

Artur Gotz jest jednym z najczęściej koncertujących polskich artystów.

 

W swojej karierze zagrał prawie 400 solowych recitali w całej Polsce, a także w Amsterdamie, Berlinie, Brukseli, Budapeszcie, Londynie, Oxfordzie, Pradze, Wiedniu i na Cyprze. Odbył dwa razy tournée po USA (m.in. Los Angeles, Las Vegas, New Jersey, Boston, Cincinnati, Portland, San Diego, Seattle) oraz po Australii (Sydney, Melbourne, Perth, Adelajda, Newcastle i Hobart na Tasmanii). Artysta występował także na festiwalach teatralnych w Czechach, Francji, Słowacji, Wielkiej Brytanii i na Łotwie.

 

– Tak błyskotliwej kariery i to tuż po ukończeniu studiów może pozazdrościć Arturowi Gotzowi niejeden aktor.
Młody artysta wrócił właśnie z tournee po USA. Artur został entuzjastycznie przyjęty przez amerykańską publiczność – pisała w 2007 r. Gazeta Krakowska.

 

Piosenki Artura Gotza są emitowane na antenach ogólnopolskich i regionalnych i zajmują wysokie pozycje na listach przebojów. Artysta jest też gościem popularnych programów telewizyjnych i audycji radiowych.

Artur Gotz jest laureatem Międzynarodowej Nagrody Konsula Generalnego Republiki Czeskiej. W 2013 r. otrzymał Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi, a rok później Stypendium Miasta Stołecznego Warszawy. Zostałem laureatem cennych nagród: “Wokalista Roku 2015” i “Wokalista Roku 2016”.

 

– Artur Gotz – wykonawca, autor scenariusza i reżyser własnego występu – buduje jednorodną rzeczywistość teatralną, po której oprowadza widzów jak przewodnik, ten świat zmierza zaś niepostrzeżenie od codzienności ku surrealizmowi i grotesce. Publiczność czuje się trochę tak, jakby wchodziła w czyjeś senne marzenia albo w prywatny świat bohatera – pisała Henryka Wach-Malicka w “Dzienniku Zachodnim”.

 

Mimo wielkiej aktywności koncertowej Artur Gorz zagrał kilkanaście ról filmowych m.in. seminarzystę Jurija Nogę w filmie Karol – człowiek, który został papieżem (reż. G.Battiato), Reportera Dzikowskiego w Wielkich ucieczkach, Wojtka Wystracha w Ścianie śmierci oraz w popularnych serialach telewizyjnych (m.in. Na Wspólnej, Barwy szczęścia, Ojciec Mateusz, M jak miłość, Klan, Pierwsza miłość, Fala zbrodni, Święta wojna).

 

Nie wszyscy zapewne wiedzą, że Artur Gotz jest tytułowym bohaterem powieści Idol Marty Fox.

 

Książka ukazała się w 2016 r. nakładem wydawnictwa Akapit Press.

 

“- Są w tej historii celne obserwacje obyczajowe, jest intryga, nie brakuje i humoru.  To opowieść także dorosłych, którzy zbyt szybko zapominają, jakim ciężarem bywa dojrzewanie i jakiego potrzebuje wsparcia. Sonia, rozczarowana i zniechęcona, za wszelką cenę szuka autorytetu, na którym mogłaby zbudować swój wizerunek. I wtedy trafia na koncert młodego aktora, Artura Gotza, który właśnie wydał płytę, a teledysk z jego udziałem staje się hitem Internetu. W podążaniu za idolem Sonia traci kontakt z rodziną i kolegami, niewinne kłamstwo pociąga za sobą kolejne. Tytułowy Idol to Artur Gotz, aktor, postać jak najbardziej rzeczywista, wrzucona jedynie w fikcyjne wydarzenia, które się wydarzyć mogły, choć nie musiały” – czytamy na stronie Marty Fox, autorki książki Idol.

 

Z okazji urodzin cała redakcja Agencji Informacyjnej składa Arturowi Gotzowi życzenia 100 lat, 1000 koncertów a takżę dziesiątek wspaniałych przebojów i ról teatralnych i filmowych!

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaKultura  /EST/ 10.08.2019