Nowy e-Miesięcznik „XBW”

Newsletter „e-Miesięcznik „XBW” to nowa inicjatywa fundacja im. XBW (Księcia Biskupa Warmińskiego) Ignacego Krasickiego. Celem tego przedsięwzięcia jest zbudowanie platformy opinii i informacji o szeroko pojętej kulturze, pamięci historycznej, społecznej odpowiedzialności biznesu w aspekcie wspierania przedsięwzięć kulturalnych i naukowych”.

W marcu 2021 minie rok odkąd pandemia SARS CoV-2 jest w Polsce. Obostrzenia i idący za tym narodowa kwarantanna w wielu branżach oraz instytucjach pozarządowych chcących funkcjonować wymógł przeniesienie działalności do sieci.

Do grona takich instytucji należy Fundacja im. XBW (Księcia Biskupa Warmińskiego) Ignacego Krasickiego, która w roku 2020 zorganizowała wraz z warszawską Galerią Delfiny mnóstwo ciekawych spotkań transmitowanych w internecie. Wśród nich były m.in. spotkania autorskie z Markiem Kozubalą i Marcinem Falińskim, którzy opowiadali o książce „Operacja Singe”, Marcinem Brzezińskim autorem książki „Kaplica grobowa Sobańskich i Łubieńskich na cmentarzu w Wiskitach” czy profesorem Tadeuszem Cegielskim, z którym dyskutowano o jego powieściach kryminalnych.

Wiadomo, że transmisja online to nie to samo co obejrzenie obrazu na własne oczy czy kuluarowa rozmowa po spotkaniu autorskim.

Urszula Jóźwiak – Prezes Zarządu Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego dostrzega jednak w internecie narzędzie, dzięki któremu działania instytucji mogą śledzić tysiące osób.

Dlatego też, prócz internetowych transmisji z ważniejszych wydarzeń zdecydowano się posłużyć formą newslettera (biuletyn lub czasopismo rozsyłane do prenumeratorów za pomocą poczty elektronicznej), który nazwano e-Miesięcznik „XBW”.

Prócz sprawozdań z działalności Fundacji jest on miejscem, gdzie czytelnik znajdzie teksty, analizy, wywiady dotyczące zarówno kultury, historii, polityki historycznej jak i edukacji. Ponadto e-Miesięcznik „XBW” nakierowany jest na wsparcie i promocję społecznej odpowiedzialności biznesu, stanowiącej jeden z ważniejszych filarów działalności Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego: –

„Kultura dzisiaj wyjątkowo potrzebuje sprawdzonych, dobrych partnerów ze świata biznesu. Takich, którzy na budowanie współpracy z instytucjami kultury patrzą długofalowo i są partnerami, przyjaciółmi, a nie tylko sponsorami” – Przekonuje Urszula Jóźwiak – Prezes Zarządu Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego.

Uważa też, że korzystniejszym modelem wsparcia kultury byłby amerykański, gdzie przy stosownych regulacjach podatkowych biznes wspierałby branżę bez potrzeby tworzenia narodowych funduszy, którymi zarządzają politycy.

Pierwszy numer e-Miesięcznika „XBW” wyszedł w lutym 2021 roku.

Kolejne mają ukazywać się regularnie. Z racji, że środowisko Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, tworzą zarówno pisarze, filmowcy, artyści, dziennikarze czy publicyści, e-Miesięcznik „XBW” stanowi miejsce gdzie te światy mają możliwość się spotkać, debatować, analizować, czy wreszcie promować wartościowe inicjatywy. Tym samym w pierwszym numerze e-Miesięcznika „XBW” znajdziemy zarówno wywiad z profesorem Tadeuszem Cegielskim, poświęcony postaci Patrona Fundacji – Ignacego Krasickiego jak i artykuł poświęcony Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, którego autorem jest z kolei dziennikarz Jacek Zalewski.

Do kogo skierowany jest e-Miesięcznik „XBW”?

Do każdego kto w swoim kręgu zainteresowań ma kulturę, historię i dziedzictwo narodowe a nie tylko gospodarkę i politykę. Bardziej wymagający czytelnicy, szukający publikacji bogatej w „dobre pióra” również nie będą zawiedzeni. Osoby chętne zostać prenumeratorem e-Miesięcznika „XBW” powinny wejść na stronę http://fundacjaxbw.pl/miesiecznik/ i się zapisać.

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego – rozpoczęła działalność w 2018 roku.

Instytucja w ramach swej działalności popularyzuje wiedzę o Ignacym Krasickim jak i jego spuściźnie. Fundacja podejmuje również działania mające na celu wspieranie polskiej gospodarki, ochronę dziedzictwa narodowego oraz szeroko pojętej kultury w kraju i za granicą. W tym celu organizuje ona konferencje, debaty, projekty badawcze. Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego współpracuje ściśle z Galerią Delfiny, która od lat sprawuję pieczę nad młodymi artystami z Polski jak i ze Wschodu organizując zarówno spotkania jak i wernisaże.

W ramach Fundacji działają także zespoły doradczo-analityczne a to: Instytut Społecznej Odpowiedzialności Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju, Instytut Prawo i Gospodarka czy Instytut Wspierania Niezależności Mediów.

Agencja Informacyjna

Agencja Informacyjna, Kultura, /WAC/ 04.03.2021