Niezwykłe znalezisko w Niemczech

 

O wyjątkowym odkryciu piszą wszystkie niemieckiego gazety. Bo do odkrycia biblioteki, która pamięta czasy antyczne, doszło w Kolonii, niemieckim mieście położonym na zachodzie kraju. Odsłonięte przez archeologów szczątki dawnych murów, obejmujących powierzchnię prawie 200 metrów kwadratowych, pochodzą z II wieku naszej ery.

 

Odkryta rzymska biblioteka powstała w latach 150 – 200 po narodzinach Chrystusa i mieściła się na forum, czyli na rynku rzymskiego osiedla. Była więc jedną z najważniejszych instytucji ówczesnego życia publicznego.

“Według naszej wiedzy jest to pierwsza rzymska biblioteka w Niemczech, której istnienie da się jednoznacznie udowodnić. Znajdowało się w niej na pewno kilka tysięcy zwojów, które czytano rozwijając je z jednej i zwijając z drugiej strony”- czytamy na stronach dziennika “Kölner Stadt-Anzeiger”.

Dawna biblioteka była najprawdopodobniej budynkiem dwupiętrowym, mierzącym od 7 do 9 metrów wysokości.

Niemieckim archeologom udało się także odnaleźć dwa małe polerowane fragmenty podłogi biblioteki oraz ustalić, że jej mury były wykonane z materiału równie trwałego jak dzisiejszy beton. Była to mieszanina piaskowca wapnistego i trachitu.

Na resztki starożytnych murów kolońscy archeologowie natknęli się już w 2017 roku, kiedy prowadzili prace wykopaliskowe związane z budową centrum modlitewnego dla ewangelickiej wspólnoty wyznaniowej w Kolonii.

Początkowo wydawało się , że archeolodzy mają do czynienia z resztkami murów sali zgromadzeń publicznych. Szybko jednak okazało się, że tak nie jest. Ich uwagę zwróciły bowiem nietypowe nisze w murach o głębokości około 80 centymetrów. Zostały one starannie zbadane i porównane z innymi, podobnymi znaleziskami z czasów starożytnego Rzymu. Zajęło to kilka miesięcy. Ostatecznie naukowcy doszli do wniosku, że podobnie jak w rzymskich bibliotekach odkrytych w Efezie, Pergamonie, Aleksandrii oraz Rzymie, w tych niszach, w Kolonii znajdowały się skrzynie i szafy zawierające zwoje z pergaminu albo papirusu. Innymi słowy, że udało się im odkryć rzymską bibliotekę!

Kolońscy archeologowie przypuszczają, że w absydzie, czyli w półkolistym pomieszczeniu biblioteki, mogła znajdować się duża rzeźba Minerwy (rzymskiej bogini sztuki, rzemiosła, mądrości, nauki i literatury).

Podczas dalszych prac wykopaliskowych w tym miejscu odkryto także średniowieczną kropielnicę jednego z zakonów żebraczych. Zdaniem fachowców kolońska biblioteka rzymska jest najstarszą biblioteką w Niemczech, której fragmenty odkryto.

 

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, Kultura /AER/ 14.08.2018

Na zdjęciu: rekonstrukcja Kolonii w czasach rzymskich. Fot. By Nicolas von Kospoth (Triggerhappy) – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1070718

Related Post