Niedziela Palmowa w rocznicę katastrofy smoleńskiej

Niedziela Palmowa to jedno ze świąt kojarzonych z Wielkanocą. W tym roku wypada ona 10 kwietnia, w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Niedziela Palmowa w kalendarzu chrześcijańskim jest jednym ze świąt ruchomych i przypada na 7 dni przed Wielkanocą, tym samym rozpoczynając Wielki Tydzień. Święto ustanowiono na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy, co opisali wszyscy Ewangeliści. Gdy Chrystus przebywał w okolicy Betfage, polecił dwóm ze swoich uczniów udanie się do pobliskiej wsi i przyprowadzenie osiołka. Jezus dosiadł przyprowadzone zwierzę i na nim wjechał do Jerozolimy. Witający go tłum rzucał mu pod nogi płaszcze i gałązki wykrzykując „Hosanna!”.

W Polsce Niedziela Palmowa obchodzona jest od czasów średniowiecza i wiąże się z nią wiele obrzędów katolickich. Jednym z nich jest przygotowanie i zaniesienie do kościoła na poświęcenie, palemki, która symbolizuje odradzające się życie. Samo wykonywanie palm również ma bogatą tradycję. Wykonuje się je z różnych materiałów dodając rozmaite elementy dekoracyjne. Do dziś w wielu miejscach odbywają się konkursy na najdłuższą i najpiękniejszą palmę.

Z obchodami Niedzieli Palmowej związane są także procesje, które, zapoczątkowane w Jerozolimie, odbywają się od pierwszych wieków chrześcijaństwa.

W Niedzielę Palmową od 1986 roku obchodzony jest także Światowy Dzień Młodzieży. Stało się tak za sprawą papieża Jana Pawła II.

 

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 04.04.2020, akt. 5.04.2022