Niedziela Palmowa w kościele katolickim

 

Obchodzona siedem dni przed Świętami Zmartwychwstania Pańskiego i w Kościele Katolickim rozpoczyna Wielki Tydzień, czas zadumy i modlitwy, duchowego przygotowania do świąt.  Jak podaje Pismo Święte Niedziela Palmowa świętowana jest na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Z opisów Ewangelistów wiemy, że Żydzi witali Chrystusa rzucając przed Nim gałązki z drzewa oliwnego, krzycząc: „Hosanna Synowi Dawidowemu”.

 

W tradycji Kościoła, w Niedzielę Palmową najważniejszą częścią uroczystości jest święcenie palem, którą wierni przynoszą do świątyni.

W tym dniu na nabożeństwach czytana jest Męka Pańska zapowiadająca wydarzenia, które są przeżywane podczas Wielkiego Tygodnia. Mszę Świętą poprzedza procesja, która ma charakter triumfalny i radosny, dlatego mamy do czynienia z dwoma akcentami. Podczas uroczystości następuje przejście z radosnego świętowania do pokutnej refleksji. Jest to oznaka tego, że królowanie Jezusa jest nierozłącznie związane z Jego ofiarą. Kapłan zmienia kolor szat z czerwonego  na fioletowy.

Od średniowiecza do XVIII wieku podczas procesji noszona była drewniana figura przedstawiająca Jezusa na osiołku. Zwyczaj ten został zakazany przez władze kościelne, jednak przetrwał w niektórych regionach do dzisiaj. Kultywowany jest w Tokarni, wsi położonej w województwie małopolskim. Tradycja odnawiana jest również w Szydłowcu.

Obrządek święcenia palem wprowadzono do liturgii w XI wieku.

Powinny być one przygotowane z żywych, zielonych gałązek. Przyjęło się, że powinny być to gałązki wierzby, która jest postrzegana jako roślina miłująca życie. Podstawy palmy nie powinny tworzyć suszone kwiaty oraz trawy. Mogą być tylko jej ozdobą.

W wielu miastach przeprowadzane są konkursy na najładniejszą wielkanocną palmę. Najbardziej udekorowane i najpiękniejsze palmy wywodzą się z Podhala, ziemi tarnowskiej, sądeckiej czy Kurpi. Według ludowych tradycji poświęcone palmy wkładano za obraz, wystawiano też je czasem wraz ze świecą gromniczną za okno podczas burzy. Następnie taką palmę palono podczas zimy, a popiół użyć podczas  Środy Popielcowej.

Ciekawym zwyczajem, który jest dalej żywy w regionach Małopolski, to krakowskie pucheroki. Jest to przedświąteczna kwesta studentów, którzy stojąc w szpalerach przed kościołem czekają na tłum wiernych. Na ich widok recytują dowcipne wiersze zbierając przy tym ofiary. Zwyczaj ten przeniósł się do innych miejscowości pod Krakowem. Kwesty odbywają się nie tylko przed kościołami. Żacy chodzą również po domach, gdzie gospodarze witają ich z wielką sympatią.

Zapoczątkowane z inicjatywy św. Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzone są Światowe Dni Młodzieży, czyli spotkania młodych katolików.

W sobotę poprzedzającą uroczystość, odbywają się  czuwania połączone ze wspólną modlitwą. Organizowane są również pielgrzymki młodych do Rzymu, aby móc osobiście spotkać się z Ojcem Świętym.

Niedziela Palmowa w tym roku przypada na dzień 14 kwietnia w kościołach zachodnich, a według kalendarza gregoriańskiego, w kościołach wschodnich, obchodzona jest 21 kwietnia.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /ANS/ 13.04.2019

 

Fot.  Alina Zienowicz Ala z – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8565879