„Nie ma” w Teatrze Żydowskim

W tym roku Teatr Żydowski obchodzi 70. rocznicę istnienia w Polsce. Z tej okazji Teatr szykuje specjalną premierę spektaklu „Nie ma”, która zaplanowana jest na 14 sierpnia. Sztuka jest oparta o tom reportaży autorstwa Mariusza Szczygła. Będzie to prawdopodobnie pierwsza premiera internetowa w pełni skrojona na miarę sieci.

„Nie ma” to głośna, wielogłosowa rozprawa reporterska o kondycji człowieka i zagadnieniu utraty. Jest to spektakl o pamięci, wpisujący się w intymność własnych wspomnień oraz dotkliwego braku czegoś, co było, co istniało.

Spektakl w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej pomyślany został jako struktura interaktywna. Jednocześnie toczy się kilka wątków, w które można wchodzić po kolei lub równolegle. Każdy z nich można odtwarzać według ustanowionego porządku, co tworzy klasyczny spektakl. Można także przestawiać poszczególne okna, by za każdym razem stworzyć inną wersję. Sztuka, tak jak i książka Mariusza Szczygła, pozwala przemieszczać się w różnych kierunkach, powracać do wydarzeń i wątków.

 – Spektakl jest o lekturze książki i o tym jak tekst bierze nas „w posiadanie”; o jego widmologicznej mocy wdzierania się w nas. Jak zaczynają żyć w nas postaci o których czytamy, co w nas uruchamiają, jak stają się nami. Jest też o autorze, w którego pamięci  zamieszkują ci, których już nie ma. Myślę,  że tak jest z każdym z nas – umarli mieszkają teraz u nas – mówi reżyserka i współautorka adaptacji, Agnieszka Lipiec-Wróblewska.

W sztuce wystąpią: Małgorzata Majewska, Joanna Przybyłowska, Jerzy Walczak, Daniel Czacza Antoniewicz oraz gościnnie sam autor – Mariusz Szczygieł.

Przedstawienie „Nie ma” będzie miało też swoją wyjątkową odsłonę na festiwalu Łódź Czterech Kultur. Na odbywającym się we wrześniu festiwalu spektakl zostanie pokazany w przestrzeni miejskiej. Po miesiącach zamknięcia z powodu pandemii będzie to symbolicznym wyjściem ze sztuką na otwartą przestrzeń.

Jeszcze w tym roku Teatr planuje wystawić spektakl również na scenie.

Mariusz Szczygieł – polski dziennikarz, reportażysta, pisarz oraz wykładowca akademicki. Od 1990 roku związany z Gazetą Wyborczą, gdzie był uczniem Hanny Krall. W latach 1995–2001 prowadził telewizyjny talk-show Na każdy temat. Założyciel i członek zarządu Fundacji Instytut Reportażu, a także wraz z Wojciechem Tochmanem współzałożyciel Wydawnictwa Dowody na Istnienie. Laureat Europejskiej Nagrody Książkowej za Gottland, Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego, Grand Press oraz Nagrody Literackiej „Nike” za tom reportaży Nie ma.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 25.06.2020