Neoprogresywny rock w Warszawie

21 września 2018 roku w Warszawie odbędzie się wielki koncert niezależnego i neoprogresywnego rocka. Stanie się tak za sprawą The Pineapple Thief.
The Pineapple Thief to projekt muzyczny Bruce’a Soorda, którego początek datuje się na 1999 rok. Najpierw były to solowe wizje muzyczne artysty, który jest również kompozytorem. Wiosną 2002 do Pineapple Thief dołączyli Jon Sykes (gitara basowa), Wayne Higgins (gitary), Matt O’Leary (instrumenty klawiszowe) i Keith Harrison (perkusja). O’Leary’ego zastąpił później Steve Kitch, zaś Higgins opuścił zespół.

Kapela postrzegana jest jako jedna z najbardziej emocjonujących grup rocka progresywnego jaka powstała w Wielkiej Brytanii na przestrzeni ostatnich dwóch dekad.

Zespół stale ewoluuje i doskonali swoje brzmienie. Niezależnie od tego integralną częścią ich brzmienia jest bas w wykonaniu Jona Sykes’a i instrumenty klawiszowe Steve’a Kitcha.

W 2014 roku The Pineapple Thief wydał album „Magnolia”. Okazał się on sukcesem na skalę światową.

Dwa lata później zespół zaproponował zdecydowanie bardziej ambitny repertuar, który został zawarty na studyjnym albumie „Your Wilderness”. Ta jedenasta płyta to doskonały dowód stałego rozwoju grupy. Zespół stale zadziwia.

„Od czasu naszej ostatniej płyty, Magnolia, najbardziej rzucającą się w oczy zmianą jest oczywiście to, że Gavin Harrison wnosi swój wkład w brzmienie perkusji” – wyjaśnia Bruce Soord. – “To nie tylko na nowo zdefiniowało nasze brzmienie, ale również na nowo zdefiniowaliśmy sposób, w jaki podeszliśmy do piosenek jako zespół. Umiejętności perkusyjne Gavina są genialne technicznie, ale także niesamowicie muzyczne i zainspirowały nas wszystkich do doskonalenia naszej gry. Ponownie odkryłem progresywne korzenie, jeśli chodzi o pisanie piosenek i aranżację. Co więcej, mieliśmy szczęście, że John Helliwell z Supertramp dołożył piękne klarnety, a Geoffrey Richardson (Caravan) był odpowiedzialny za kwartet smyczkowy. Do prac nad albumem zaprosiliśmy również 4-osobowy chór, a do tego wszystkiego, mój przyjaciel Darran Charles (Godsticks) dodał trochę rewelacyjnego gitarowego grania ….”

Obecny skład zespołu The Pineapple Thief stanowią Bruce Soord ( (od 1999 – wokal, gitara elektryczna), Jon Sykes (od 2002 – gitara basowa), Steve Kitch (od 2005 – instrumenty klawiszowe). Gavin Harrison (od 2016 – perkusja). W 2017 roku The Pineapple Thief wyruszyli w europejską trasę koncertową, podczas której towarzyszyli im Gavin Harrison (King Crimson) na perkusji oraz Darran Charles (Godsticks) na gitarze.

Każdy, kto miał okazję usłyszeć te koncerty potwierdzi, że nowy, pięcioosobowy skład pozwolił Bruce’owi, Steve’owi i Jonowi rozwinąć ich charakterystyczne brzmienie, sprawiając, że zespół błyszczał na scenie.

W tym roku The Pineapple Thief ponownie ruszą w trasę koncertową, właście w jej ramach zawita do Polski, gdzie wystąpi w warszawskim Klubie „Stodoła”.

Agencja Informacyjna

Agencja Informacyjna, (BEJ) 12,03.2014

Related Post