Nagrody Literackie Janusza Zajdla przyznane

 

Już po raz 36. czytelnicy wybrali spośród polskich opowiadań i powieści laureatów Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla. Ogłoszenie zwycięzców odbyło się w Katowicach. Wydarzenie było transmitowane on-line.

 

Nagroda im. Janusza A. Zajdla jest coroczną nagrodą w dziedzinie fantastyki, przyznawaną przez autorom najlepszych polskich utworów literackich. Wyróżnienia przyznawane są w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania. Wybór laureatów jest dokonywany w dwóch etapach – pierwszym z nich jest zgłaszanie przez czytelników swoich kandydatur do nominacji. W drugim etapie, spośród nominowanych, wyłaniane zostają zwycięskie utwory.

 

W 2020 roku Nagroda im. Janusza A. Zajdla została przyznana po raz 36. Do tej pory uhonorowano nią niemal 60 utworów – powieści i opowiadania autorstwa m. in.: Jacka Dukaja, Andrzeja Sapkowskiego, Rafała A. Ziemkiewicza, Anny Brzezińskiej, Anny Kańtoch, Marty Kisiel, Krzysztofa Piskorskiego, Roberta M. Wegnera, Tomasza Kołodziejczaka, Jarosława Grzędowicza, Rafała Kosika czy prof. Edmunda Wnuka-Lipińskiego.

 

W 2020 roku Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, w kategorii opowiadanie przyznano Marta Potocka, za utwór „Chomik”,  w kategorii powieść otrzymał Radek Rak za utwór „Baśń o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

Marta Potocka pochodzi z Tarnowa. Jest absolwentką  Wydziału Elektrotechniki na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jest programistką. W swoich tekstach literackich kreśli wizje bliskiej przyszłości.

 

„Jestem bardzo szczęśliwa i chyba jeszcze nie do końca do mnie dotarło to, co się wydarzyło. – Wyznała na swoim profilu na portalu społecznościowym Facebook Marta Potocka, która dostała nagrodę im. Janusza A. Zajdla w 2020 r. – „Chciałabym też bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy dbają o to, aby nagroda rosła w siłę; organizatorom nagrody, którzy w tych pandemicznych czasach poradzili sobie z organizacją jej w nowej formule, a także wszystkim moim bliskim i znajomym, którzy wierzą w moje pisanie, podtrzymują mnie w przekonaniu, że warto i nie pozwolili mi odpuścić wtedy, gdy wątpiłam w jego sens.” – Dodała Marta Potocka

 

Radek Rak jest pisarzem i weterynarzem. W 2020 r. otrzymał Nagrodę Literacką „Nike”. Studiował na Wydziale Weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Obecnie mieszka i prowadzi praktykę w Krakowie. Swoja twórczość publikował m. in. w takich pismach jak „Nowa Fantastyka”, „Lampa”, „Fraza”. Debiut książkowy pisarza nastąpił w 2014 roku  powieścią „Kocham cię, Lilith”. Inne książki tego autora to „Puste niebo” i nagrodzona powieść „Baśń o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

 

Patron Nagrody – Janusz A. Zajdel (1938-1985) – z zawodu fizyk, przez długie lata zajmował pozycję lidera wśród polskich twórców gatunku. Do najbardziej cenionych książek Zajdla należą: Limes inferior (1982), Cylinder van Troffa (1980), Paradyzja (1984). Jego dzieła na trwałe weszły do kanonu klasycznej polskiej fantastyki oraz social fiction.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura, /DEC/ 1.12.2020

 

Related Post