Pod koniec lutego 2021 roku odbył się I Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”. Zwycięzców wyłoniono spośród blisko stu produkcji i koprodukcji tożsamościowych, wyprodukowanych w latach 2018-2020 przez Telewizję Polską.
Złoty Ryngraf w kategorii „Koncert i widowisko” powędrował do „Anioły Grudnia – koncert z okazji 50-lecia grudnia 1970”. Nagroda odebrali współproducentka wydarzenia Joanna Strzemieczna-Rozen i reżyser Tomasza Motyla. W kategorii „Teatr” zwyciężył spektakl „Dziady” Teatru Wierszalin. Nagrodę odebrał Piotr Tomaszuk, dyrektor Teatru i reżyser przedstawienia. W kategorii „Film i serial fabularny” nagrodzono produkcję „Ludzie i bogowie”. Statuetkę odebrał reżyser Bodo Koxa.
Nagroda dla najlepszego „Filmu i serialu dokumentalnego” przypadła obrazowi „Geniusze i marzyciele”. Za nagrodę dziękowała online pomysłodawczyni i redaktor serii Anna Ferens. Natomiast w kategorii rekonstrukcja Złoty Ryngraf powędrował do produkcji „Wojna światów”.
Koncert „Abba Ojcze. Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II” okazał się najlepszy w kategorii „Dziedzictwo świętego Jana Pawła II”. Nagrodę odebrał reżyser widowiska Konrad Smuga.
Wręczono także Platynowe Ryngrafy I Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”.
Nagrodę otrzymała Halina Łabonarska, za kreację królowej Jadwigi Kaliskiej w serialu “Korona Królów”. Platynowy Ryngraf dostał też pośmiertnie, za całokształt twórczości, reżyser i scenarzysta filmowy Grzegorz Królikiewicz. Nagrodę odebrali syn i córka Grzegorza Królikiewicza – Jacek Raginis-Królikiewicz i Bogna Janiec. Kolejna nagroda powędrowała do Muzeum Powstania Warszawskiego za organizację koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki”. Nagrodę odebrał Paweł Ukielski – Zastępca Dyrektora Muzeum.
Platynowe i Złote Ryngrafy symbolizują pamięć o poległych bohaterach narodowych. Nagrody wręczyli: Jacek Kurski – Prezes Zarządu Telewizji Polskiej i Mateusz Matyszkowicz – Członek Zarządu Telewizji Polskiej.
Prezes Jacek Kurski zaznaczył podczas Gali I Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”:
„Ojczyzna jest tam skąd nasz ród, tam gdzie jesteśmy. Ojczyzna może być w niewoli, może nie spełniać naszych marzeń, ale przez przestrzeń wewnętrznej wolności, którą daje kultura staje się zaczynem nowego zrywu i odbudowy. I stąd pomysł na ten festiwal. Nie ma pamięci, nie ma tożsamości bez uniwersalnego języka międzypokoleniowej komunikacji, jaką jest kultura.” Jacek Kurski dodał ponadto: “I kiedy przychodziliśmy do telewizji pięć lat temu wiedzieliśmy, że tutaj jest największe wyzwanie, żeby przestawić tory telewizji publicznej na to wyzwanie i na te wartości, na ten kierunek aksjologiczny, który wiąże się z odbudową polskiej tożsamości, odbudową polskiej wspólnoty, naszej narracji, obrony naszych racji w obszarze i tożsamości.”
Jacek Kurski podkreślił, że „to jest ten moment, kiedy trzeba powiedzieć „sprawdzam” i pokazać dorobek w obszarze kultury, pamięci i tożsamości”.
„ I odkryliśmy, ku własnemu samozadowoleniu, że możemy pokazać 100 produkcji, 400 godzin w różnych gatunkach telewizyjnych – serialu, filmu, dokumentu, teatru, widowisk, w których naprawdę jest się czym pochwalić.” Powiedział podczas Gali prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski.
Na stronie internetowej I Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” fkn.tvp.pl zanotowano 250.000 wyświetleń z ponad siedemdziesięciu krajów.
W dniach 26-28 lutego wyselekcjonowane propozycje I Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” obejrzało w Warszawie w „Nove Kino Wisła” blisko 500 osób.

Agencja Informacyjna / Kultura /SYL/ 02.03.2021
Foto TVP, Natasza Młudzik